Reklama

Rumunia: Prorosyjski kandydat Călin Georgescu nie może wystartować w wyborach prezydenckich

Centralne Biuro Wyborcze (BEC) podjęło decyzję o odrzuceniu kandydatury Călina Georgescu w wyborach prezydenckich. Wobec agresywnie protestujących zwolenników prorosyjskiego kandydata, którzy zgromadzili się przed siedzibą BEC, żandarmeria użyła gazu łzawiącego. Trwają aresztowania.

Publikacja: 09.03.2025 19:00

Calin Georgescu

Calin Georgescu

Foto: Reuters

amk

Călin Georgescu wygrał w listopadzie 2024 r pierwszą turę wyborów prezydenckich, zdobywając 22 proc. głosów.

Trybunał Konstytucyjny unieważnił wybory, powołując się na domniemaną ingerencję Rosji. Unieważniony został cały proces wyborczy co oznacza m.in. że kandydaci w wyborach musieli ponownie zarejestrować swoje kandydatury. Centralne Biuro Wyborcze odmówiło rejestracji Georgescu.

Do soboty, do godziny 16:00, w ciągu 24 godzin od momentu zgłoszenia kandydatury Călina Georgescu, do BEC wpłynęło ponad 1200 wniosków o jej odrzucenie.

Według źródeł BEC, potwierdzonych również przez szefową POT Anę Marię Gavrilă, kandydatura Călina Georgescui została odrzucona 10 głosami przeciwko czterem.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Sędziowie decydują o polityce Rumunii
Reklama
Reklama

Od decyzji Centralnego Biura Wyborczego można się odwołać do Trybunału Konstytucyjnego w ciągu 24 godzin, a w ciągu kolejnych 48 godzin Centralne Biuro Wyborcze musi podjąć ostateczną decyzję, która nie podlega odwołaniu do żadnego sądu.

Georgescu, przeciwnik m.in. NATO, zyskał popularność na TikToku, zdobywając 3,6 mln polubień, odwołując się do sfrustrowanych Rumunów w kwestiach ekonomicznych.

Czytaj więcej

Rumunia: Zwycięzca unieważnionej I tury wyborów prezydenckich zatrzymany i przesłuchiwany

Zarzuty prokuratorskie dla Georgescu

Rumuńscy prokuratorzy postawili Georgescu sześć zarzutów, m.in. podżeganie do działań przeciwko porządkowi konstytucyjnemu, a także tworzenie lub wspieranie organizacji faszystowskich. Toczy się przeciwko niemu śledztwo pod zarzutem utworzenia organizacji antysemickiej i rozpowszechniania fałszywych informacji.

Georgescu zaprzecza tym oskarżeniom. Nazwał decyzję Centralnej Komisji Wyborczej o niedopuszczeniu go do udziału w wyborach „bezpośrednim ciosem w podstawy demokracji na całym świecie”.

Jak zauważa agencja AFP, Georgescu obecnie prowadzi w sondażach opinii publicznej: gotowych na niego zagłosować jest ok. 40 proc. wyborców.

Reklama
Reklama

Aresztowania w Bukareszcie

Po ogłoszeniu decyzji zwolennicy prorosyjskiego kandydata zgromadzili się przed siedzibą BEC. Protestujący byli agresywni, policja użyła przeciwko nim gazu łzawiącego.

Vance w Monachium krytykował unieważnienie wyborów w Rumunii

Podczas pamiętnego przemówienia na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w połowie lutego, wiceprezydent USA J.D. Vance zarzucił państwom Starego Kontynentu stosowanie swoistych „zapór ogniowych” - prześladowanie osób o odmiennych poglądach i tłumienie wolności słowa. Jako przykład takich zachowań Vance podał m.in. unieważnienie pierwszej tury wyborów prezydenckich w Rumunii

- Poraża mnie to, że były komisarz UE zdawał się być zachwycony, że rząd Rumunii anulował całe wybory, przestrzegał, że jeśli rzeczy nie pójdą zgodnie z planem, to samo może wydarzyć się w Niemczech – mówił Vance. Wiceprezydent diagnozował, że to nie Rosja i nie Chiny są największym wrogiem Europy, ale procesy zachodzące w jej wnętrzu, polegające na rezygnacji ze wspólnych z USA wartości i powrocie do komunistycznej cenzury.

Polityka
USA wstrzymują rozpatrywanie wszystkich wniosków imigracyjnych obywateli 19 państw
Polityka
Biały Dom ucina spekulacje i ujawnia wyniki rezonansu Donalda Trumpa
Polityka
Żółw Franklin topi narkoterrorystów. Hegseth wykorzystał bohatera serii dla dzieci
Polityka
Zmierzch politycznej kariery Wołodymyra Zełenskiego? Nowy przywódca Ukrainy już na horyzoncie
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Polityka
Odmrożenie rosyjskich aktywów. Rosja grozi półwieczem procesów
Materiał Promocyjny
Nowa era budownictwa: roboty w służbie ludzi i środowiska
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama