Francja: Zjednoczenie Narodowe ma "plan Matignon". "Pracujemy od miesięcy"

Laurent Jacobelli, parlamentarzysta Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, w rozmowie z agencją Reutera mówi, że jego partia, dzięki pracy Le Pen, stała się formacją, która "może być w rządzie".

Publikacja: 13.06.2024 13:22

Marine Le Pen

Marine Le Pen

Foto: AFP

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których Zjednoczenie Narodowe zdobyło ponad dwa razy więcej głosów niż partia Odrodzenie Emmanuela Macrona, prezydent Francji niespodziewanie rozwiązał parlament rozpisując przedterminowe wybory na 30 czerwca i 7 lipca.

Mapa poparcia dla Zjednoczenia Narodowego we Francji

Mapa poparcia dla Zjednoczenia Narodowego we Francji

PAP

Wybory we Francji: Politycy Republikanów na listach Zjednoczenia Narodowego?

Pierwszy po tej decyzji sondaż opublikowany we Francji wskazuje, że wybory wygrałoby Zjednoczenie Narodowe, któremu zabrakłoby jednak głosów do zdobycia bezwzględnej większości. Od poniedziałku Zjednoczenie Narodowe prowadzi negocjacje z potencjalnymi sojusznikami — przede wszystkim ze skrajnie prawicową, antyimigrancką Rekonkwistą, ale też z częścią środowiska prawicy gaullistowskiej, czyli Republikanami. Lider tej formacji, Éric Ciotti oświadczył, że jego partia powinna wejść w alians wyborczy ze Zjednoczeniem Narodowym, ale jest w tym stanowisku odosobniony.

Przez dekady we Francji mainstreamowe partie kierowały się zasadą, że skrajna prawica powinna być izolowana. Emmanuel Macron wezwał w środę partie lewicy i prawicy do budowy koalicji przeciw Zjednoczeniu Narodowemu.

- Praca wykonana przez Marine Le Pen w ciągu ostatnich lat zmieniła nas w partię, która może być w rządzie — podkreślił Laurent Jacobelli w rozmowie z agencją Reutera. - Pracujemy od miesięcy nad planem „Matignon” - dodał nawiązując do nazwy oficjalnej rezydencji francuskiego premiera. Częścią planu ma być - jak wyjaśnił - wystawienie kandydatów na parlamentarzystów we wszystkich 577 okręgach wyborczych.

Czytaj więcej

Marine Le Pen otrzymuje ważne wsparcie przed wyborami parlamentarnymi we Francji

Wybory we Francji odbywają się zgodnie z ordynacją, w której do zdobycia mandatu potrzebna jest bezwzględna większość głosów w okręgu. Jeśli w I turze nikt takiej większości nie uzyska, w drugiej spotyka się ze sobą dwójka kandydatów z największym poparciem.

Według Jacobellego dziesiątki kandydatów na listach Zjednoczenia Narodowego będzie pochodzić z szeregów Republikanów, których czeka, według niego, rozłam po deklaracji Ciottiego.

Zjednoczenie Narodowe chce, by migranci tracili prawo pobytu w kraju jeśli nie pracują przez ponad rok

Jednak — jak pisze Reuters — w szeregach Republikanów wątpią, czy Ciotti pociągnie za sobą wielu polityków tej formacji.

Jaki program ma dla Francji Zjednoczenie Narodowe?

Jacobelli zapowiada, że Zjednoczenie Narodowe będzie chciało stworzyć „rząd jedności narodowej”, co sugeruje, że w skład gabinetu mają wejść także politycy innych formacji.

Le Pen nie jest obecnie przewodniczącą Zjednoczenia Narodowego — na jego czele stoi Jordan Bardella. Pod jego rządami, przy udziale Le Pen, partia zaczęła łagodzić swój wizerunek, czego elementem była zmiana nazwy (Zjednoczenie Narodowe to dawny Front Narodowy).

Zjednoczenie Narodowe w swoim programie opowiada się za protekcjonizmem (zgodnie z hasłem „Najpierw Francja”) i radykalnym ograniczeniem napływu imigrantów do Francji. Zjednoczenie Narodowe chce, aby świadczenia dla rodzin z dziećmi przysługiwały tylko obywatelom kraju i by migranci tracili prawo pobytu w kraju jeśli nie pracują przez ponad rok.

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których Zjednoczenie Narodowe zdobyło ponad dwa razy więcej głosów niż partia Odrodzenie Emmanuela Macrona, prezydent Francji niespodziewanie rozwiązał parlament rozpisując przedterminowe wybory na 30 czerwca i 7 lipca.

Wybory we Francji: Politycy Republikanów na listach Zjednoczenia Narodowego?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Od lokalnego prokuratora do wiceprezydenta USA. Kim jest Kamala Harris?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Kamala Harris zapowiada walkę o urząd prezydenta USA. „Moim zamiarem jest wygrać”
Polityka
Kamala Harris na prezydenta? „Reakcja sponsorów jednoznacznie pozytywna”
Polityka
Co się stanie z pieniędzmi na kampanię Joe Bidena? Do przejęcia jest 91,2 mln dolarów
Polityka
Kreml reaguje na wycofanie się Joe Bidena z wyścigu prezydenckiego