Najważniejszy dzień dla Bidena i Trumpa. Co wydarzy się w Superwtorek? (WIDEO)

Superwtorek, który odbędzie się w USA 5 marca, to dzień, w którym w największej liczbie stanów odbędą się prawybory prezydenckie. Stawką będzie ponad jedna trzecia wszystkich głosów w wyborach kandydatów na prezydenta USA.

Aktualizacja: 05.03.2024 12:45 Publikacja: 04.03.2024 18:21

W Partii Republikańskiej w sondażach prowadzi Donald Trump

W Partii Republikańskiej w sondażach prowadzi Donald Trump

Foto: RYAN COLLERD / AFP

Kandydaci poszczególnych partii na prezydenta USA wybierani są przez delegatów reprezentujących każdy stan. Zasadą jest, że głosują oni na zwycięzcę prawyborów w ich stanie. Jeśli np. w danym stanie zwycięży Nikki Haley, wszystkie głosy delegatów zostaną oddaną właśnie na nią, niezależnie od tego, jaki był podział głosów. Kandydaci jeszcze przed oficjalnym głosowaniem wiedzą więc, czy zdobędą nominację czy nie.

Najważniejszy dzień prawyborów w USA

W „Superwtorek” wybory republikańskie organizuje piętnaście stanów, n.in Alabama, Arkansas, Kalifornia, Kolorado, Maine, Massachusetts, Minnesota, Karolina Północna, Oklahoma, Tennessee w Teksasie, Vermont i Wirginii. W tych samych stanach, z wyjątkiem Alaski, odbędą się także prawybory Demokratów. W 11 z 15 stanów prawybory GOP są otwarte dla nie tylko dla zarejestrowanych Republikanów.

W 11 z 15 stanów prawybory GOP są otwarte dla nie tylko dla zarejestrowanych Republikanów

5 marca stawką będzie więc większa liczba delegatów niż w jakimkolwiek innym dniu kampanii. Tego dnia wybranych zostanie 865 delegatów Partii Republikańskiej, a zwycięzca nominacji prezydenckiej będzie musiał zebrać głosy 1215 delegatów. Prawybory Demokratów wyłonią łącznie 1420 delegatów, a do zdobycia nominacji potrzeba 1968 delegatów.

Wtorkowe prawybory są więc kluczowym momentem dla Joe Bidena i Donalda Trumpa, którzy są przeważającymi faworytami w wyścigu o nominacje swoich partii. Dobre wyniki znacznie przybliżyłyby ich do nominacji swojej partii.

Joe Biden bez wyzwań, Donald Trump walczy z Nikki Haley

Głównym kandydatem do nominacji Demokratów jest prezydent Biden i nie ma on powodów do obaw Były prezydent Donald Trump prowadzi natomiast w wyścigu o nominację Republikanów z byłą gubernator Karoliny Południowej Nikki Haley.

Czytaj więcej

Nikki Haley pierwszy raz wygrała z Donaldem Trumpem. Historyczne zwycięstwo

W dwóch stanach objętych superwtorkiem – Kolorado i Maine – stwierdzono, że Trump brał udział w powstaniu związanym z okresem wyborczym po 2020 r. i został zdyskwalifikowany z prawyborów na mocy 14. poprawki. Sąd Najwyższy unieważnił te decyzje, ale mogą mieć one wpływ na wynik prawyborów. Trumpowi postawiono także zarzuty federalne w Waszyngtonie i na Florydzie, a także zarzuty stanowe w Nowym Jorku i Gruzji. Nie jest jeszcze jasne, ile spraw trafi do sądu przed wyborami prezydenckimi.

W przypadku prezydenta Bidena, który ubiega się o reelekcję, wśród wyborców istnieją obawy związane z jego wiekiem, sposobem, w jaki podchodzi do zaangażowania USA w konflikt Izrael-Hamas, a także apatią wyborców.

Polityka
Izrael musi odpowiedzieć na atak Iranu. Netanjahu już to zapowiada
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
rozmowa
Premier Grecji: Wspieramy Ukrainę, ale nie jesteśmy gotowi do przekazania jej samolotów F-16
Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”