Czy Donald Tusk spotka się z Mateuszem Morawieckim? "Nie lubię uczestniczyć w parodii"

Lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk został zapytany o możliwość spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. - Panowie z PiS-u mają jakąś awersję wobec mnie i nie zapraszają mnie - powiedział Tusk.

Publikacja: 22.11.2023 17:28

Przewodniczący PO Donald Tusk i premier Mateusz Morawiecki

Przewodniczący PO Donald Tusk i premier Mateusz Morawiecki

Foto: PAP,Piotr Nowak/AFP

We wtorek premier Mateusz Morawiecki zaprosił na rozmowę Krzysztofa Gawkowskiego, szefa klubu Lewicy z poprzedniej kadencji i obecnego kandydata na wicepremiera w rządzie Donalda Tuska.

"Oszukany Premier zaprasza na spotkania w sprawie oszukanej koalicji! W imieniu Lewicy informuję, że nigdzie się nie wybieramy!" - napisał na X (dawniej Twitter) Gawkowski.

Podobne zaproszenia trafiły do przedstawicieli PSL i Konfederacji. - Próżne są te starania Mateusza Morawieckiego. Wiemy za czym głosowali nasi wyborcy, za zmianą tego rządu - skomentował rzecznik PSL, Miłosz Motyka.

PSL i Konfederacja zaproszone na rozmowę przez Mateusza Morawieckiego

"Oczywiście na żadne spotkanie się nie wybieram. Całą kampanię wyborczą mówiłem, że chcę zakończyć, a nie przedłużać rządy PiS. Zdania nie zmieniłem" - zapowiedział Sławomir Mentzen.

Czytaj więcej

Morawiecki zaprasza Lewicę na rozmowy o rządzie

O możliwość spotkania z Mateuszem Morawieckim zapytano Donalda Tuska. - Panowie z PiS-u mają jakąś awersję wobec mnie i nie zapraszają mnie - powiedział.

- Nie lubię uczestniczyć w parodii czy fikcji, szkoda trochę czasu, wszystko na to wskazuje, że mówią państwo o sprawie niepoważnej. Przykro mi tak mówić, w końcu to premier, ale sprawa jest niepoważna i wszyscy o tym wiemy - dodał lider Platformy Obywatelskiej.

Jego zdaniem Morawiecki "jest na tyle inteligentny, że wie, że uczestniczy w farsie".

Opozycja ma większość w Sejmie. Mateusz Morawiecki próbuje stworzyć rząd 

PiS po wyborach parlamentarnych z 15 października ma w Sejmie 194 mandaty, o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość. Bezwzględną większością dysponuje koalicja KO, Nowej Lewicy, PSL i Polski 2050, które deklarują chęć stworzenia rządu na czele z Donaldem Tuskiem. Partie te, 10 listopada, jeszcze przed desygnowaniem Morawieckiego na premiera przez Andrzeja Dudę, zawarły umowę koalicyjną.

Morawiecki ma czas na przedstawienie swojego nowego rządu do 27 listopada. Potem będzie miał 14 dni na uzyskanie wotum zaufania w Sejmie.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną