Afera wizowa: MSZ płaci za wynajem budynku Centrum Decyzji Wizowych, które nie działa

Za wynajem budynku na Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi resort dyplomacji będzie płacił co miesiąc blisko 35 tys. zł. Otwarte w czerwcu, wciąż nie działa.

Aktualizacja: 14.09.2023 06:11 Publikacja: 14.09.2023 03:00

Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi miało m.in. przejąć rolę polskich konsulatów na Białorusi (na zdj.

Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi miało m.in. przejąć rolę polskich konsulatów na Białorusi (na zdj. posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba przed budynkiem, w którym ma działać centrum).

Foto: Andrzej Zbraniecki/East News

Umowę na wynajem siedziby Centrum Decyzji Wizowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Łodzi podpisano z pompą w połowie kwietnia, a od czerwca placówka miała zacząć działać. Jednak dotąd nie ruszyła. Wynajęcie ponad 385-metrowej powierzchni w łódzkim kompleksie Monopolis kosztować będzie MSZ ponad 35 tys. zł miesięcznie. Taką stawkę ministerstwo będzie płaciło już od grudnia – wynika z ustaleń „Rzeczpospolitej”.

MSZ już płaci za pusty budynek

Centrum miało być remedium na wielkie zainteresowanie wizami do Polski i przejąć rolę polskich konsulatów na Białorusi, po tym jak tamtejsze władze ograniczyły ich działalność. Tak szef MSZ Zbigniew Rau tłumaczył jego ulokowanie w Łodzi – skąd pochodzi i startuje w najbliższych wyborach do Sejmu.

Placówka miała zostać otwarta przed wakacjami. MSZ podawało, że w czerwcu zatrudnienie znajdzie tu 15 osób, do końca roku – 20, a w 2025 r. – 160 osób.

Czytaj więcej

PiS w referendum pyta o mur, a w MSZ afera z wizami. "Hipokryzja Kaczyńskiego"

Dariusz Joński, poseł KO, który prowadzi kontrolę poselską w MSZ w sprawie wiz, mówi, że łódzkie Centrum „jest zamknięte na głucho”. – Na budynku nie ma szyldu MSZ, nie pozwolono nam wejść do środka, by sprawdzić rzekomy remont. Lokale w Monopolis obok Manufaktury to są najdroższe lokalizacje – wskazuje Joński.

– Był gigantyczny problem z obsadą personalną, miesiąc temu w tym Centrum siedział jeden pracownik – mówi nam osoba związana z MSZ.

Opłaty za wynajem pustego budynku resort już wnosi. Podaje „Rzeczpospolitej”, że obecnie płaci co miesiąc 8937,80 zł netto miesięcznie opłaty eksploatacyjnej za tzw. powierzchnię tymczasową. Od października czynsz przez dwa miesiące wynosić będzie 470,46 euro netto za miesiąc i 9251,04 zł opłaty eksploatacyjnej. Od grudnia czynsz wyniesie już 5558,53 euro netto za miesiąc. Do tego trzeba doliczyć usługę sprzątania, telefonów i mediów.

Według posła Marka Biernackiego, który interesował się sprawą, pomysł utworzenia Centrum był bezsensowny. – Nie można usprawnić wydawania wiz, jeżeli nie zwiększy się możliwości funkcjonowania służb konsularnych w zakresie sprawdzania osób ubiegających się o wizy – wyjaśnia Biernacki.

Czytaj więcej

Zmiany w MSZ. Powołano nowego wiceministra

Z kolei były konsul mówi nam, że nie ma szans, żeby urzędnik z takiego centrum wizowego mógł rzetelnie prześwietlić cudzoziemca starającego się o wizę. – Mógłby sprawdzić, czy figuruje on w bazie Schengen, i obejrzeć dołączone do wniosku zaświadczenia. Tyle że w wielu krajach, np. w Tadżykistanie, Afganistanie, Indiach, niemal każdy dokument jest do kupienia – od świadectwa ukończenia studiów, po dyplom lekarski. Jak ocenić, czy są autentyczne? Konsul ma kontakt bezpośredni, bazuje na doświadczeniu z danego regionu, więc ma większe możliwości – zaznacza.

Afera wizowa w MSZ. Lawina zagrożeń

A zagrożenie wynikające z wpuszczenia obywateli niektórych krajów jest gigantyczne. O wizy nierzadko starają się np. cudzoziemcy, którzy obecnie biorą czynny udział w wojnie w Ukrainie, walcząc po stronie Rosji. – To na przykład Tadżykowie afgańscy, których w Afganistanie jest więcej niż Afgańczyków – wskazuje jeden z naszych rozmówców.

Trudno nie powiązać otwarcia Centrum w Łodzi z czerwcowym projektem rozporządzenia MSZ, które rozszerzało katalog obywateli z 20 państw z ułatwionym dostępem do polskiego rynku pracy. MSWiA, a w istocie służby specjalne, zablokowało wejście rozporządzenia w życie. Nie wiadomo dlaczego. Ministerstwo nie odpowiedziało na nasze pytania. Według naszego rozmówcy „chodziło o bezpieczeństwo”, a „te 20 krajów wskazane w rozporządzeniu, to w większości kraje systemowo korupcyjne”.

Według posłów KO za szerszym otwarciem polskich granic dla imigrantów ekonomicznych z krajów azjatyckich i afrykańskich lobbował poseł PiS i wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski. Zwracał się w tej sprawie do szefa MSZ Zbigniewa Raua. – Okazuje się, że Polska w ciągu trzech lat stała się, niestety, największym ośrodkiem przerzutu nielegalnych emigrantów zarobkowych w Unii Europejskiej – mówił we wtorek na konferencji poseł Joński. Także we wtorek „Rz” ujawniła, że w UE to Polska od kilku lat wydaje najwięcej wiz pracowniczych. 

Czy łódzkie Centrum Decyzji Wizowych ruszy?

„Wynajem przedmiotowego lokalu należy postrzegać w kontekście przyszłych działań podejmowanych przez MSZ w tym zakresie i mając na uwadze ograniczenia wynikające z dostępności powierzchni biurowej oraz kosztów najmu tego typu powierzchni w Warszawie” – odpowiada wymijająco MSZ, dodając jednocześnie, że „w przypadku zmiany planów umowa może zostać rozwiązana za porozumieniem stron”.  

Umowę na wynajem siedziby Centrum Decyzji Wizowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Łodzi podpisano z pompą w połowie kwietnia, a od czerwca placówka miała zacząć działać. Jednak dotąd nie ruszyła. Wynajęcie ponad 385-metrowej powierzchni w łódzkim kompleksie Monopolis kosztować będzie MSZ ponad 35 tys. zł miesięcznie. Taką stawkę ministerstwo będzie płaciło już od grudnia – wynika z ustaleń „Rzeczpospolitej”.

MSZ już płaci za pusty budynek

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"Najlepiej nie pamiętać". Na nowych taśmach Mraza są przygotowania do zeznań na komisji śledczej i przed NIK
Polityka
Sondaż: Która polska partia prowadzi politykę korzystną z punktu widzenia Rosji?
Polityka
Adrian Zandberg apeluje do Donalda Tuska o wycofanie się z kredytu 0%. „Zapomnijmy o sprawie”
Polityka
Marian Banaś: Z powrotem przystępujemy do kontroli Funduszu Sprawiedliwości
Polityka
Marcin Romanowski o nagraniach ws. Funduszu Sprawiedliwości: Burza w szklance wody, prowokacja
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy