Szefowa MSZ Finlandii przeprasza za koleżankę z rządu, która pisała o "tureckich małpach"

Elina Valtonen (Partia Koalicji Narodowej), szefowa MSZ Finlandii przeprosiła Turcję w imieniu fińskiego rządu za internetowe wpisy koleżanki z rządu, minister finansów Riikki Purri z Partii Finów, która w 2008 roku pisała w internecie m.in. o "tureckich małpach".

Publikacja: 13.07.2023 12:09

Riikka Purra

Riikka Purra

Foto: PAP/EPA

Fiński MSZ opublikował wpis, w którym informuje, że Valtonen "formalnie przeprosiła" tureckiego ministra spraw zagranicznych, Hakana Fidana, za "niestosowne uwagi sprzed lat" ze strony członkini rządu Finlandii.

Rasistowskie wpisy minister finansów Finlandii z 2008 roku

Purra umieściła w sieci serię wpisów w 2008 roku, w wieku 31 lat, na blogu jednego z polityków Partii Finów, Jussiego Halla-aho. Pisała wówczas m.in. o imigrantach, z którymi jechała pociągiem, że "gdyby dano jej pistolet, w pociągu byłyby ciała". Pisała też o "tureckich małpach" i zżymała się na czarnoskórych sprzedawców sprzedających na ulicach podróbki produktów Louis Vuitton.

Początkowo Purra, która wpisy te umieszczała posługując się pseudonimem "riikka" przekonywała, że wpisy nie są jej autorstwa, ale ostatecznie przyznała się, że to ona umieściła wpisy dodając, że wtedy jeszcze nie była aktywna w polityce i że dziś nie napisałaby czegoś tak "absurdalnego i głupiego".  

Do sprawy odniósł się prezydent Finlandii, Sauli Niinistö, który stwierdził, że rząd "powinien mądrze przyjąć stanowisko zero tolerancji wobec rasizmu".

"Przepraszam za moje głupie komentarze w mediach społecznościowych sprzed 15 lat (...). Nie jestem idealna. Popełniam błędy" - napisała we wtorek na Twitterze.

MSZ Finlandii zapewnia, że wpis minister finansów sprzed lat "nie przedstawia wartości" rządu Finlandii i "nigdy nie będzie".

Tymczasem premier Finlandii Petteri Orpo odrzuca apele opozycji o zwołanie posiedzenia parlamentu, by przegłosować wotum zaufania wobec minister finansów.

- Rząd jest w stanie działać, wykonujemy swoje zadania - podkreślił Orpo.

Politycy Partii Finów wzbudzają kontrowersje

To trzecia kontrowersja związana z politykiem Partii Finów w nowo powołanym, centroprawicowym fińskim rządzie.

Pod koniec czerwca, po 10 dniach na stanowisku, z rządu odszedł minister gospodarki, Vilhelm Junnila, W czasie kampanii wyborczej - jak ujawnił nadawca publiczny, Yle - Junnila pogratulował swojemu koledze z partii, tego, że startuje w wyborach jako kandydat z numerem "88". Tymczasem liczba "88" uważana jest za symbol neonazistowski, symbolizujący salut hitlerowski (któremu towarzyszył okrzyk "Heil Hitler!" - ósemki symbolizują pierwsze litery słów tego salutu - red.).

Czytaj więcej

Finlandia: Minister odchodzi po 10 dniach za słowa o liczbie "88"

Z kolei szefowa MSW Finlandii, Mari Rantanen, musiała przekonywać, że nie wierzy w teorię spiskową "wielkiej wymiany", ani w inne teorie spiskowe, w związku z jej aktywnością w sieci.

"Wielka wymiana" to teoria sugerująca, że elity realizują scenariusz celowych zmian demograficznych, które mają doprowadzić do zastąpienia etnicznych, białych Europejczyków przez osoby o innym niż biały kolorze skóry, zwłaszcza z krajów muzułmańskich.

Czytaj więcej

Nowa fińska minister zapewnia, że nie wierzy w teorię spiskową "wielkiej wymiany"

Fiński MSZ opublikował wpis, w którym informuje, że Valtonen "formalnie przeprosiła" tureckiego ministra spraw zagranicznych, Hakana Fidana, za "niestosowne uwagi sprzed lat" ze strony członkini rządu Finlandii.

Rasistowskie wpisy minister finansów Finlandii z 2008 roku

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Przewodniczący RE odpowiedział na list Viktora Orbána. "Jest zupełnie odwrotnie"
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Polityka
„Elegia dla bidoków”. Książka D.J. Vance’a, kandydata na wiceprezydenta u Donalda Trumpa, doczekała się ekranizacji
Polityka
Europosłowie mają dość. Chcą zawieszenia prawa głosu Węgier w Radzie Europejskiej
Polityka
Komfortowe zwycięstwo Roberty Metsoli. Maltańska prawniczka ponownie szefową PE
Polityka
Krytykował polski rząd, nie chce pomagać Ukrainie. Kim jest J.D. Vance?