Głos na Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało 36,1 proc. ankietowanych przez Estymator. Oznacza to spadek poparcia o 0,2 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego badania z końcówki grudnia zeszłego roku. Druga w sondażu Koalicja Obywatelska zyskała natomiast 0,6 pkt. proc. Obecnie chce na nią zagłosować 29,4 proc. respondentów.

Na podium coraz pewniej może czuć się Lewica. Wspólna lista Nowej Lewicy i partii Razem cieszy się obecnie poparciem 10,1 proc. ankietowanych, po spadku o 0,2 pkt. proc. Na czwartym miejscu znalazła się Polska 2050. Na ugrupowanie Szymona Hołowni w połowie stycznia chce zagłosować 8,2 proc. pytanych - o 1,2 pkt. proc. mniej, niż w poprzednim sondażu. To największy spadek poparcia wśród wszystkich badanych ugrupowań.

W podziale mandatów w Sejmie uczestniczyłaby także Konfederacja (7,4 proc., wzrost o 0,7 pkt. proc.), która w ciągu ostatniego miesiąca wyprzedziła w sondażach pracowni Estymator PSL - Koalicję Polską (6,9 proc., wzrost o 0,2 pkt. proc.).

Poza Sejmem znalazłaby się lista Kukiz'15. Głos na nią zadeklarowało 1,6 proc. ankietowanych, czyli o 0,1 pkt. proc. więcej, niż dwa tygodnie temu. Opcję „inni” wskazało 0,3 proc. pytanych. Tradycyjnie w sondażach pracowni Estymator pod uwagę nie bierze się wyborców niezdecydowanych.

Według wyliczeń, opublikowanych na portalu dorzeczy.pl, dla którego sondaż był przeprowadzony, PiS miałby w Sejmie 203 posłów, a KO miałaby ich 145. Lewica może liczyć na 39 parlamentarzystów, a Polska 2050 na 30. Konfederacja i PSL miałyby po 21 mandatów. Jednego posła wprowadziłaby do Sejmu Mniejszość Niemiecka.

Czytaj więcej

Ziobro: Nie zamierzamy oddać władzy Tuskowi i niemieckim kolaborantom

Sondaż przeprowadzono w dniach 12-13 stycznia 2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1029 dorosłych Polaków.