Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 281

W Łodzi rozpoczęło się w czwartek dwudniowe posiedzenie Rady Ministerialnej OBWE podsumowującej polskie przewodnictwo w organizacji. Uczestniczy w nim 200 delegatów ZPE OBWE z ponad 50 krajów świata.

Nie ma wśród nich delegacji rosyjskiej z Siergiejem Ławrowem na czele, której członkowie nie dostali polskich wiz. Zarówno Rosję, jak i Białoruś reprezentują w Łodzi stali przedstawiciele tych państw przy OBWE.

Czytaj więcej

Prezydent Duda ostrzega przed wojną światową. "Nie mówię tego, aby kogoś straszyć"

Ławrow, komentując ten fakt, powiedział, że nikt nigdy nie wyrządził OBWE tylu szkód, co obecne polskie przewodnictwo, choć "kopanie grobu" dla organizacji rozpoczęła w 2021 roku Szwecja.

Ocenił, że Szwedzi, którzy przewodzili OBWE w zeszłym roku, otwarcie zaczęli działać nie jako uczciwi pośrednicy, ale jako aktywni uczestnicy zachodniej polityki w OBWE, podporządkowując  ją interesom Stanów Zjednoczonych i Brukseli.

Czytaj więcej

Rosjanie ubolewają po decyzji ws. Ławrowa. „Skąd taka bezmyślna nienawiść do nas?”

- W rzeczywistości to Szwedzi zaczęli przygotowywać pogrzeb OBWE. A nasi polscy sąsiedzi przez cały rok pilnie kopią grób dla tej organizacji, niszcząc resztki kultury konsensusu… Nikt nigdy nie zrobił czegoś takiego szkody dla OBWE, będąc u władzy - powiedział Ławrow.

Dodał, że Zachód pokazuje, że będzie "budował bezpieczeństwo nie z Rosją, ale przeciwko niej". Ławrow podkreślił, że ]w odpowiedzi Rosja i Białoruś "podjęły wszelkie środki bezpieczeństwa, aby być gotowym na wszelkie opcje".