Głos na Prawo i Sprawiedliwość (wraz z Solidarną Polską i Republikanie) zadeklarowało w maju 32,4 proc. ankietowanych przez CBOS. Oznacza to spadek poparcia o 3,6 pkt. proc., czyli od Zjednoczonej Prawicy odwrócił się co dziesiąty wyborca, który popierał tę partię w poprzednim badaniu.

Druga w sondażu Koalicja Obywatelska również straciła - w czerwcu zanotowała wynik o 2,7 pkt. proc. niższy, niż przed miesiącem. Obecnie na listę Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywny Polskiej i Zielonych chce zagłosować według CBOS 16,6 proc. respondentów. W zaokrągleniu oznacza to utratę co siódmego popierającego KO w maju.

Na podium sondażu uplasowała się Polska 2050. Poparcie dla ugrupowania Szymona Hołowni wzrosło najwięcej - z 9,5 proc. do 11,9 proc.

Problem z dostaniem się do Sejmu miałaby wszystkie pozostałe partie. Konfederacja, mimo wzrostu poparcia o 1,2 pkt. proc., dalej mogłaby mieć problem z przekroczeniem progu wyborczego. W czerwcu zajęła w sondażu czwarte miejsce z wynikiem 4,5 proc. O 0,6 pkt. proc. stopniało poparcie dla Lewicy - do 3,8 proc. Poniżej progu wyborczego znalazły się także Koalicja Polska - PSL i Kukiz'15.

CBOS przeprowadził badanie w dniach 2-12 maja na próbie liczącej 1087 dorosłych Polaków.