Minister finansów rezygnuje. Tymczasowo zastąpi go Morawiecki

Kierownictwo PiS przyjęło rezygnację ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, jako konsekwencję bałaganu przy wprowadzaniu "Polskiego Ładu" PiS.

Publikacja: 07.02.2022 15:15

Minister finansów Tadeusz Kościński złożył rezygnację

Minister finansów Tadeusz Kościński złożył rezygnację

Foto: PAP, Leszek Szymański

Rozmowy w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy Nowogrodzkiej trwały ponad 4 godziny.

Do czasu wyłonienia następcy Kościńskiego, Ministerstwem Finansów tymczasowo pokieruje premier Morawiecki.

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska przekazała, że "dalsze decyzje", w tym personalne, będą należały do nowego ministra.

Potężne zamieszanie, jakie wywołały chaotycznie wprowadzane przepisy "Polskiego Ładu" PiS spowodowało, że "decyzje o charakterze politycznym, w tym personalne" zapowiedział sam prezes PiS.

- Przypuszczam, że ci, którzy to przygotowywali na poziomie politycznym, półpolitycznym, niezupełnie zapanowali nad tym, co jest im podległe i tam, być może, zadziałał brak dostatecznych kwalifikacji, być może także i brak dobrej woli - mówił Kaczyński.

Media wcześniej nieoficjalnie podawały, że za chaos z wprowadzeniem "Polskiego Ładu" PiS zapłacą stanowiskami minister finansów Tadeusz Kościński i jego zastępca Jan Sarnowski.

Czytaj więcej

RMF FM nieoficjalnie o dymisjach w Ministerstwie Finansów

Po kilku tygodniach wróciła także kwestia rezygnacji ze stanowiska ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Ta jednak kwestia nie była omawiana podczas dzisiejszych rozmów.

Według również nieoficjalnych informacji na giełdzie nazwisk potencjalnych następców szefa Ministerstwa Finansów znalazł się minister rolnictwa Henryk Kowalczyk i wiceminister w MF Artur Soboń, który trafił tam, by naprawiać "Polski Ład" PiS.

Czytaj więcej

Soboń lub Kowalczyk. Radio ZET nieoficjalnie o następcy ministra finansów

Rozmowy w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy Nowogrodzkiej trwały ponad 4 godziny.

Do czasu wyłonienia następcy Kościńskiego, Ministerstwem Finansów tymczasowo pokieruje premier Morawiecki.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Donald Tusk w Koninie zapowiada rząd z Lewicą i Trzecią Drogą
Polityka
Afera wizowa. Miller mówi, że przez Polskę do Europy mogli dostać się terroryści
Polityka
Sawicki: PiS miał 19 miesięcy na rozwiązanie kryzysu zbożowego, nie zrobił nic
Polityka
Nie będzie wytycznych ws. aborcji, bo rząd wystraszył się biskupów, Brauna i Godek
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Polityka
Nowy sondaż: PiS na czele, wszystkie partie zyskują
Polityka
Europosłowie opozycji w PE: Rząd PiS stworzył mafię, Lech Kaczyński spaliłby się ze wstydu