W środę w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda spotkał się z członkami Rady Przedsiębiorczości, grupującej największe organizacje pracodawców. - Jedną rzecz chcę powiedzieć z satysfakcją, że mimo wszystkich problemów, które są, mimo różnych także i nawet potknięć, które nieraz występują, bo to jest życie, generalnie wydaje się, że od strony gospodarczej sytuacja w Polsce nie wygląda źle, że na tle innych krajów poradziliśmy sobie z tym wielkim wyzwaniem, jak do tej pory, którym jest pandemia koronawirusa i jej skutki gospodarcze - oświadczył prezydent.

- Od strony zdrowotnej sytuacja nie jest zła - stwierdził.

Dowiedz się więcej:
Prezydent Duda: Gospodarczo i zdrowotnie - nie jest źle

- Komentowanie słów pana prezydenta staje się coraz trudniejsze, bo ja mam szacunek do urzędu, natomiast nie mam żadnego szacunku dla Andrzeja Dudy - skomentowała w rozmowie z Onetem posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów za czasów Donalda Tuska i Ewy Kopacz.

- To są słowa mniej więcej tak samo mądre, jak te, które powiedział o policji, że policja jest super, bo przecież podczas interwencji nikt nie zginął - dodała, odnosząc się do wywiadu, którego w styczniu Andrzej Duda udzielił TVN24.

Prezydent był wówczas pytany o ocenę działań policji wobec demonstrujących przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Odparł, iż uważa, że policja w Polsce zachowuje się "naprawdę w niezwykle profesjonalny sposób". - Proszę zauważyć, że u nas nie ma przypadków, że ktoś zginął w czasie jakichkolwiek zamieszek - oświadczył.

Dowiedz się więcej:
Prezydent Duda chwali polską policję. "Nikt nie zginął w czasie zamieszek"

Izabela Leszczyna stwierdziła, iż nie wie, z jakiego powodu prezydent Duda uważa, że dobrze poradziliśmy sobie z epidemią. Podkreśliła, że mamy "mniej więcej 10-proc. deficyt z roku 2020", zadłużenie "niemal na pół biliona złotych przez dwa lata" oraz upadające przedsiębiorstwa.

- To, że polski PKB spadł mniej niż w innych krajach Europy, że gospodarka skurczyła się mniej niż inne byłoby dobrą informacją, gdyby nie wiązało się to z faktem, że wydaliśmy mnóstwo pieniędzy polskich podatników, żeby podtrzymać gospodarkę i jej funkcjonowanie, podtrzymać konsumpcję, ale dzisiaj ciągle jesteśmy w miejscu wielkiej niepewności - oceniła posłanka PO.

Dowiedz się więcej:
Rząd zamykał gospodarkę na podstawie badań w czasopismach naukowych
Niedzielski: Bazujemy na wynikach badań opisanych w "Nature"

- Czytamy od kilku dni, że rząd w gruncie rzeczy swoją walkę z pandemią opiera na publikacjach w amerykańskim czasopiśmie naukowym i na badaniach, które są kompletnie nieadekwatne do polskiej rzeczywistości, więc jest tak dużo niepewności, że trzeba być albo ignorantem, albo cynikiem, żeby powiedzieć, że jesteśmy w dobrej sytuacji - stwierdziła Leszczyna.