Rozliczenie wynajmu pokoi dla turystów

Karta podatkowa przysługuje też osobie udostępniającej turystom pokoje.

Aktualizacja: 17.07.2020 07:23 Publikacja: 17.07.2020 07:11

Rozliczenie wynajmu pokoi dla turystów

Foto: AdobeStock

Karta podatkowa to najprostsza forma rozliczenia z fiskusem. Czy przysługuje też tym, którzy zajmują się wynajmem pokoi? – pyta czytelnik.

– Tak, pozwala na to ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym, która reguluje też zasady opodatkowania kartą – tłumaczy Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA. Chodzi o art. 23 ust. 1a, który odsyła do części XII tabeli – załącznika nr 3 do ustawy. Wymienia usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), jeżeli liczba pokoi (także w domkach turystycznych) nie przekracza 12.

Czytaj także: Pokoje wynajmowane turystom z wyższym podatkiem od nieruchomości

Co jeśli pensjonat nie jest moją własnością, a wynajmowane pokoje zostały mi użyczone przez rodziców? Czy mogę płacić podatek w formie karty? – dopytuje czytelnik.

– Przepisy nie wprowadzają warunku wynajmowania własnych pokoi. Czytelnik może z nich korzystać na podstawie umowy użyczenia. Nie wyklucza to opodatkowania kartą – podkreśla Grzegorz Gębka.

Potwierdza to odpowiedź Krajowej Informacji Skarbowej, którą otrzymaliśmy od czytelnika. Czytamy w niej: „Jeżeli na podstawie umowy użyczenia podatnik wejdzie w posiadanie 2–3 pokoi, z których będzie miał prawo czerpać pożytki i będzie wykonywał usługę wynajmu pokoi gościnnych, to fakt, że podatnik nie jest właścicielem nieruchomości, nie stanowi przeszkody do opodatkowania kartą".

Stawki daniny są określone w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zależą od liczby mieszkańców w miejscowości, w której są wynajmowane pokoje.

– Przepisy określają też, że przy tej formie rozliczenia nie można zatrudniać więcej niż dwóch pracowników lub dwóch pełnoletnich członków rodziny, nie wyłączając małżonka – przypomina Grzegorz Gębka.

Kartowicze nie muszą prowadzić ksiąg. Płacą tylko stały miesięczny podatek pomniejszony o składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Karta podatkowa to najprostsza forma rozliczenia z fiskusem. Czy przysługuje też tym, którzy zajmują się wynajmem pokoi? – pyta czytelnik.

– Tak, pozwala na to ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym, która reguluje też zasady opodatkowania kartą – tłumaczy Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA. Chodzi o art. 23 ust. 1a, który odsyła do części XII tabeli – załącznika nr 3 do ustawy. Wymienia usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), jeżeli liczba pokoi (także w domkach turystycznych) nie przekracza 12.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara