Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o PIT zwalniający młodych z podatku. Ulga ma przysługiwać już od 1 sierpnia br.

Czytaj także: Zmiany w PIT: młodzi ludzie nie zyskają na etatach

Zwolnienie jest dla pracowników i zleceniobiorców. Nie przysługuje tym, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło bądź prowadzą własną działalność gospodarczą.

Jeszcze w tym roku ze zwolnienia skorzystają osoby, których przychody, od sierpnia do grudnia, nie przekroczą 35 636,67 zł. Limit na cały rok to 85 528 zł. Ma obowiązywać niezależnie od liczby zawartych umów. Nadwyżka przychodów będzie opodatkowana.

Ci, którzy chcą skorzystać z preferencji już w 2019 r. muszą złożyć płatnikowi (pracodawcy lub zleceniodawcy) oświadczenie o przysługującej uldze. Wtedy nie będzie pobierał zaliczek na PIT. Jeśli tego nie zrobimy podatek odzyskamy dopiero po złożeniu zeznania rocznego.

W przyszłym roku rozliczenie miesięcznych przychodów ma wyglądać inaczej. Płatnik nie będzie potrącał zaliczki na PIT, chyba że złożymy mu oświadczenie o niestosowaniu zwolnienia. Może być potrzebne wtedy, gdy zarabiamy w kilku miejscach i niepobieranie zaliczek przez wszystkich płatników spowoduje sporą dopłatę podatku w zeznaniu rocznym.

Zatrudniający młodego przedsiębiorca może zaliczyć zwolnione z PIT wynagrodzenie do swoich kosztów uzyskania przychodów. Dzięki temu zmniejsza swój podatek. Jest to możliwe także wtedy, gdy zatrudnia członka rodziny (również własne dziecko).

Ministerstwo Finansów szacuje, że z nowej ulgi może skorzystać nawet 2 mln osób. W uzasadnieniu do projektu pisze, że „jest to pierwszy krok w kierunku zmniejszenia klina podatkowego, czyli różnicy między tym co podatnik dostaje „na rękę", a kwotą, którą na jego zatrudnienie wydaje firma".

Resort finansów wylicza, że zysk młodego podatnika otrzymującego przez cały rok przychody miesięczne w kwocie 2 250 zł wyniesie rocznie 1 592 zł. Natomiast osoba z przychodami w wysokości 4 765 zł miesięcznie zarobi rocznie 4 261 zł.

Autopromocja
SZKOLENIE ONLINE

Prawne uwarunkowania prowadzenia e‑sklepu w 2022 roku

WEŹ UDZIAŁ

Zerowy PIT dla młodych jest częścią zapowiedzianej w lutym „piątki Kaczyńskiego". Pozostałe planowane zmiany w podatkach to obniżenie podstawowej stawki PIT z 18 do 17 proc. oraz podniesienie kosztów uzyskania przychodów przysługujących pracownikom (projektów tych nowelizacji jeszcze nie ujawniono).

Etap legislacyjny: do Sejmu