Klimatyczna łamigłówka prawicy

Prawicowi szarlatani straszą Polaków kosztami klimatycznej transformacji UE i mamią możliwością odejścia od niej. Tymczasem wybór jest prosty: możemy zrealizować drogi i ambitny program zmian ze wsparciem pieniędzy unijnych i prywatnych, by na dłuższą metę korzystać m.in. z taniej energii, lub trzymać się – na koszt podatnika – jeszcze droższego węglowego status quo.

Publikacja: 23.02.2024 10:00

Pozostawienie sprawy klimatu innym siłom politycznym zaszkodzi tym, których prawica chce słusznie br

Pozostawienie sprawy klimatu innym siłom politycznym zaszkodzi tym, których prawica chce słusznie bronić. Polska ma prawo i obowiązek zapewnić sprawiedliwy charakter polityki klimatycznej dla branży górniczej czy dla wsi. Na zdjęciu rolnicy blokujący drogę krajową w podlaskim Marianowie, 16 lutego 2024 r.

Foto: East News

Gwałtowne protesty rolnicze w Europie i w Polsce przykuwają uwagę całej opinii publicznej do ważnej sprawy, jaką jest model transformacji energetyczno-klimatycznej gospodarki Unii Europejskiej. Transformacja dotyczy dziś już każdej dziedziny i przynosi bezpośrednie skutki dla niemal wszystkich aspektów życia. Niepokój o koszty rozlewa się po całym świecie zachodnim. Potencjalnie istotne zmiany modelu życia antagonizują społeczeństwa.

Dla Polski ten proces jest obiektywnie trudniejszy. Świeżo nadgoniony dobrobyt zderza się bowiem po raz pierwszy z perspektywą kosztów funkcjonowania w zachodnim obiegu gospodarczym. Do tej pory ten proces przynosił bezpośrednie i to kolosalne zyski. Nowa sytuacja wymaga strategicznej uwagi. Oprócz kwestii migracji jest dziś potencjalnym zagrożeniem dla naszej spójności ze światem Zachodu, która ma kluczowe znaczenie dla naszego dobrobytu i bezpieczeństwa.

Pozostało 97% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów