Mark Zuckerberg i Ross Ulbricht. Libertarianie, którym nie wyszło?

Dwóch libertarian chciało zmienić świat na lepsze. Jednemu się nie udało. To wiemy na pewno. A czy drugi rzeczywiście osiągnął sukces?

Publikacja: 11.08.2023 10:00

Co poszło nie tak z realizacją marzeń założyciela internetowego Jedwabnego Szlaku? Na zdjęciu sympat

Co poszło nie tak z realizacją marzeń założyciela internetowego Jedwabnego Szlaku? Na zdjęciu sympatyk Rossa Ulbrichta w czasie rozpoczęcia jego procesu, Nowy Jork, 13 stycznia 2015 r.

Foto: Spencer Platt/Getty Images

To wcale nie miał być zwykły biznes. Nie chodziło tu przede wszystkim – jak wierzył w to głęboko jego założyciel – o chęć osobistego wzbogacenia, ale o coś znacznie większego. Choć zgodnie z wyznawaną przez niego teorią, osobista chęć zysku była motorem napędzającym społeczeństwa do aktywności biznesowej, która za pomocą praw rynku, popytu i podaży regulują się same. Wszystko psuje tylko państwo, jego regulacje i siła. Dlatego chciał stworzyć coś poza kontrolą państwa, aby udowodnić, że inny świat jest możliwy.

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Taka debata o aborcji nie jest ok
Plus Minus
„Dziennik wyjścia”: Rzeczywistość i nierzeczywistość
Plus Minus
Europejskie wybory kota w worku
Plus Minus
Waleczny skorpion
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa”, Jacek Kopciński, opowiada o „Diunie”, „Odysei” i Coetzeem