- Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl zbierają wszystkie oferty kredytów hipotecznych w wysokości 200 tys. zł na 30 lat, sprawdzając, ile wynosi w danym okresie RRSO oferowanych przez banki „hipotek".

– Styczeń nie był zbyt dobry na rynku kredytów hipotecznych. W tym czasie wzrosła rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to efekt modyfikacji ofert bankowych. W ostatnim miesiącu na zmiany zdecydowały się między innymi Getin Noble Bank, Credit Agricole, ING czy BPS – wylicza Jacek Kasperczyk, analityk Comperii.pl.

- Ostatni odczyt średniej RRSO kredytów hipotecznych w złotych wyniósł 4,29 proc. Oznacza to, że w skali jednego miesiąca zmienna ta wzrosła aż o 0,24 pkt proc.

– Tak duży skok RRSO jest niczym innym jak następstwem przygotowań banków do konieczności opłacania podatku bankowego. Nowe obciążenie zaczęło obowiązywać z początkiem lutego tego roku, a jego wysokość to 0,44 proc. wartości wybranych aktywów posiadanych przez banki – przypomina Jacek Kasperczyk.

- Dodaje, że styczniowe zmiany ofert bankowych nie ograniczyły się wyłącznie do podwyżek marż kredytowych. W ostatnim miesiącu na wprowadzenie zupełnie nowych kredytów hipotecznych zdecydował się Credit Agricole. Nie bez znaczenia było także wycofanie ze sprzedaży ofert promocyjnych przez ING Bank Śląski oraz Bank BPS.