Czy fotowoltaika na blokowisku będzie się opłacać

Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe uważają, że z programu resortu rozwoju, wprowadzającego instalację solarów w blokowiskach, skorzystają tylko duże miasta.

Publikacja: 03.01.2023 20:06

Czy fotowoltaika na blokowisku będzie się opłacać

Foto: Adobe Stock

Rządowy projekt ogłoszony w grudniu przez min. rozwoju Waldemara Budę, przewiduje wzrost dotacji na instalację fotowoltaiki na blokach nawet do 50 proc. wartości instalacji. Obecnie wysokość ta jest jednakowa w domach jedno i wielorodzinnych, czyli 6 tys. zł.

- Prosument lokatorski to większe instalacje, a więc wyższe dofinansowanie oraz maksymalnie korzystne zasady rozliczania. Będzie można odzyskać 100 proc. wartości energii przekazanej do systemu i otrzymać 5 proc. dofinansowania na instalację - podkreśla minister.

Tyle niektóre spółdzielnie przekalkulowały zyski i czas zwrotu z inwestycji i wyszło im, że to się nie opłaci.

- Według naszych wyliczeń zapowiadany program - tak jak my to rozumiemy - ma dotyczyć tylko części wspólnych budynków, czyli korytarzy i piwnic. A to oznacza, że naprawdę opłaci się tylko przy budynkach wysokich, które mają windy i wentylację mechaniczną i podwyższone koszty z tego tytułu – uważa prawnik, Andrzej Funka, prezes spółdzielni mieszkaniowej w Nowym Tomyślu.

Czytaj więcej

Minister Buda zapowiada nowy program dotacji do fotowoltaiki w blokach

Jakie są założenia projektu? MRiT udostępnił je "Rzeczpospolitej".

– W budynku 4-kondygnacyjnym, 4-klatkowym z 64 mieszkaniami, przy założeniu, że roczne zużycie energii na 1 mieszkanie to 2 MWh, daje rocznie 128 MWh, w częściach wspólnych 8MWh, czyli łącznie 136MWHh. Roczna produkcja PV na dachu to 25 MWh. Jeżeli na części wspólne potrzeba 8 MWH to 17 MWh stanowi nadwyżkę. Roczny poziom pokrycia OZE wyniesie 100 proc. koszt inwestycji to ok 150 tys. zł powiększone o analizy, zgody, ekspertyzy to kolejne 6 tys. – wylicza resort rozwoju. Wyniki końcowe kalkulacji to: redukcja ceny zakupu energii dla części wspólnych 10 proc. okres zwrotu inwestycji bez dotacji 8,96 lat, z dotacją 50 proc. 5,23 lat.

Zdaniem spółdzielcy, wspólnoty, które już wprowadziły oszczędności w częściach wspólnych, mają roczny koszt zużycia energii dużo niższy niż wynika z wyliczeń resortu. Choć to nie jest i tak największy problem. Zgodnie z prawem lokatorskim, jeżeli mieszkańcy poszczególnych lokali będą chcieli zainstalować sobie fotowoltaikę na balkonach i mieć prąd na własne potrzeby, muszą mieć zgodę wspólnoty.

- Na osiedlach budowanych za PRL, nieruchomości często są wielobudynkowe. Chciałbym zobaczyć jak spółdzielnia skutecznie, bo tak mówi prawo, zdobywa zgodę od 1000 mieszkańców na powieszenie 2 paneli fotowoltaicznych na balkonie – tłumaczy Funka. Z punktu widzenia technicznego, można ewentualnie spróbować montażu takiej indywidualnej instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku, ale i w tym przypadku uzyskanie zgody będzie wymagane - z uwagi na fakt, iż dach również stanowi nieruchomość wspólną.

O ile zgoda wspólnoty, czy spółdzielni może nie stanowić dla właściciela problemu, to jednak uzyskanie takiej zgody od autora projektu budynku, już tak.

- Problemu prawdopodobnie nie będzie w przypadku starego budownictwa, kiedy już nikt nie pamięta, kto był autorem projektu, a budynki zwłaszcza ich balkony miały niemal identyczne metalowe barierki. Jednak w przypadku nowszych obiektów należy liczyć się z odmową ze strony architekta na taką ingerencję – w istocie w wygląd całej elewacji budynku – wyjaśnia radca prawna dr Agnieszka Grabowska-Toś z kancelarii Kania Stachura Toś.

Ponadto jak wskazuje prawniczka, zgodnie z art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c Prawa budowlanego, jeżeli montowane urządzenie ma moc większą niż 6,5 kW konieczne byłoby dokonanie uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej o zakończeniu robót budowlanych polegających na instalowaniu tych urządzeń i zamiarze przystąpienia do ich użytkowania.

- Według mojej wiedzy, z uwagi na powierzchnię balkonów oraz moc pojedynczych paneli, jest mało prawdopodobne, by na balkonie można było zainstalować panele o takiej właśnie mocy- zastrzega Agnieszka Grabowska-Toś.

Aby zabezpieczyć się jednak przed zarzutem zainstalowania urządzeń fotowoltaicznych bez dokonania uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, warto zadbać o to, by dysponować dowodem, z którego będzie wynikać, jaka jest moc zainstalowana elektryczna tych urządzeń.

- Na taką konieczność zwrócił uwagę WSA w Opolu, który wyrokiem z dnia 12 sierpnia 2021 r., sygn. II SA/Op 206/21 uchylił decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru budowlanego utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Inspektora nadzoru budowlanego umarzająca postępowanie w sprawie montażu paneli fotowoltaicznych, z uwagi na niewykazanie, jaką nominalną moc miały zamontowane panele- przywołuje radczyni.

Co do zasady, zatem, można rozważyć instalację paneli na własne potrzeby, na własnym balkonie, o ile nasza wspólnota działa sprawnie i najlepiej, gdy jest nie za duża liczebnie. Zanim jednak podejmiemy decyzję, co do jej opłacalności warto wiedzieć, jakie formalności trzeba spełnić, aby taką własną instalację posiadać.

Rządowy projekt ogłoszony w grudniu przez min. rozwoju Waldemara Budę, przewiduje wzrost dotacji na instalację fotowoltaiki na blokach nawet do 50 proc. wartości instalacji. Obecnie wysokość ta jest jednakowa w domach jedno i wielorodzinnych, czyli 6 tys. zł.

- Prosument lokatorski to większe instalacje, a więc wyższe dofinansowanie oraz maksymalnie korzystne zasady rozliczania. Będzie można odzyskać 100 proc. wartości energii przekazanej do systemu i otrzymać 5 proc. dofinansowania na instalację - podkreśla minister.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży