W ciągu najbliższych miesięcy Resi-for-Rent rozpocznie inwestycje składające się z 1,7 tys. lokali. Do 2023 roku chce ich mieć 5 tys. - W 70 - proc. pakiet akcji R4R zainwestował wraz z Griffin Real Estate jeden ze światowych menedżerów inwestycyjnych, natomiast w pozostałe 30 proc. należą do Echo Investment - czytamy w komunikacie.

Cztery projekty przejęte przez nową platformę od Echo Investment to Browary Warszawskie (451 mieszkań), inwestycje przy ul. Rychtalskiej i na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu (odpowiednio 303 i 270 mieszkań) oraz projekt w Łodzi przy ul. Wodnej (211 mieszkań). - Docelowo Resi-for-Rent zaoferuje 5 - 8 tysięcy mieszkań i tym samym będzie największą w Polsce instytucjonalną platformą oferującą mieszkania na średnio- i długoterminowy wynajem - zapowiadają przedstawiciele Resi-for-Rent. - W ramach Resi-for-Rent powołano spółkę, która będzie odpowiedzialna za zarządzanie operacyjne, w tym m.in. za wynajem gotowych mieszkań, natomiast Echo Investment zapewni usługi planowania, projektowania oraz realizacji inwestycji.

- Wejście na segment mieszkań na wynajem to dla Echo Investment możliwość znaczącego zwiększenia skali działania w sektorze mieszkaniowym. Co więcej, Resi-for-Rent umożliwi pozyskanie długoterminowego biznesu doskonale uzupełniającego naszą działalność mówi cytowany w komunikacie Nicklas Lindberg, prezes zarządu Echo Investment.

Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do mieszkań Resi4Rent w trzecim kwartale 2019 roku. - To początek tworzenia na rynku mieszkań na wynajem produktu instytucjonalnego, odpowiadającego na potrzeby coraz bardziej elastycznego społeczeństwa; w budynkach z ofertą dodatkowych usług, które poprawią jakość życia ich mieszkańców. Dotyczy to zwłaszcza młodych, mobilnych profesjonalistów, którzy nie są zainteresowani posiadaniem mieszkania, a zamiast tego wolą skorzystać z możliwości wynajęcia mieszkania od instytucjonalnego podmiotu gwarantującego zarówno elastyczność, jak i bezpieczeństwo - mówi Piotr Gromniak, prezes R4R Poland.

Według badań Property Index firmy Deloitte tylko nieco ponad 15 proc. Polaków wynajmuje mieszkanie,. To znacznie mniej niż średnia w Europie. Przykładowo 23 proc. Czechów, 24 proc. Brytyjczyków, 30 proc. Austriaków czy 54 proc. Niemców mieszka w wynajmowanym lokum.

- Wierzymy, że instytucjonalny sektor mieszkań na wynajem będzie w Polsce stabilnym i rozwojowym biznesem z atrakcyjną stopą zwrotu, podobnie jak w innych krajach europejskich, takich, jak choćby Niemcy. Resi-for-Rent to odpowiedź na zmieniający się sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i spędzamy wolny czas - dodaje Nebil Senman, partner zarządzający Griffin Real Estate.

Finansowanie na nabycie nieruchomości przez Resi-for-Rent w kwocie 259 mln zł zostało zapewnione przez konsorcjum, którego liderem jest Bank Pekao S.A. Przy transakcji doradcami były kancelarie prawne Linklaters, DLA Piper i White & Case oraz firmy doradcze: MDDP Spółka Doradztwa Podatkowego, EY, REAS, JLL, Arcadis i Gleeds.