W czwartek Sejm uchwalił zmiany, które mają zachęcić rodziny wielodzietne do korzystania z kredytów mieszkaniowych programu „Mieszkanie dla młodych" (MdM). Chodzi o nowelizację ustawy o pomocy państwa w nabyciu mieszkania przez ludzi młodych.

Nowelizacja przewiduje, że za kredyt w programie MdM będzie można kupić mieszkanie lub dom jednorodzinny także na rynku wtórnym. Teraz przepisy pozwalają na nabycie mieszkania (domu) wyłącznie na rynku pierwotnym.

Mieszkania z drugiej ręki będą musiały być jednak tańsze od deweloperskich. Inna będzie bowiem wysokość wskaźnika, z którego użyciem ustala się maksymalną cenę metra kwadratowego mieszkania (jeżeli kupowany lokal ją przekroczy, nie dostanie się kredytu).

Przykładowo teraz w Warszawie cena metra kwadratowego mieszkania może maksymalnie wynosić 6588 zł (rynek deweloperski). Gdyby zmiana dotycząca wskaźnika weszła teraz w życie, to cena lokalu na rynku wtórnym wyniosłaby dziś 5,3 tys. zł/mkw.

Ponadto nowela przewiduje, że osoby oraz rodziny z dwójką dzieci otrzymają dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 20 proc. (obecnie jest to 15 proc.), a z minimum trójką dzieci – 30 proc. (obecnie 15 proc.).

Dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci zwiększy się też z 50 do 60 mkw. powierzchnia mieszkaniowa, od której liczy się wysokość rządowej dopłaty do wkładu własnego.

Z programu „MdM" będą mogły też skorzystać osoby i rodziny z minimum trójką dzieci mające wprawdzie mieszkanie, ale chcące kupić większe, by poprawić swoje warunki bytowe. Takich rodziców i osób nie będzie dotyczył limit wieku. Teraz przynajmniej jedno z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat.

Nowela zwiększa też udział w programie osób, którym brak zdolności kredytowej. Dziś jest tak, że jeśli nabywca jej nie ma, to do umowy kredytu razem z nim może przystąpić najbliższa rodzina, np. rodzice, rodzeństwo, ojczym, macocha lub teściowie. Nowela przewiduje otworzenie katalogu osób mogących przystąpić do umowy kredytu. Kredytobiorców będą mogły wesprzeć dowolne osoby.

Ponadto nowela przewiduje, że członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania, też będą mogli skorzystać z tego kredytu. Dziś w przepisach jest luka. Z kredytu „MdM" mogą skorzystać tylko ci nabywcy, którzy kupują od spółdzielni mieszkania powstające na zasadach deweloperskich oraz mieszkania budowane na rzecz członków spółdzielni, ale dopiero gdy budowa została już zakończona i rozliczona.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Nowela powinna wejść w życie na jesieni.

etap legislacyjny: trafi do Senatu