Orkę, która na grzbiecie transportowała swoje martwe cielę i utrzymywała je na powierzchni wody, zauważono u wybrzeży wyspy 24 lipca.

Opiekowała się swoim dzieckiem co najmniej 16 dni - jeszcze wczoraj widziano ją z ciałem noworodka. Przyczyna śmierci zwierzęcia nie jest jeszcze znana - naukowcy nie chcą ingerować, dopóki orka opiekuje się ciałem dziecka.

Orka-matka należy do stada nazywanego przez naukowców Southern resident killer whales (SRKW). To najmniejsza z czterech społeczności orek zamieszkujących północno-wschodnią część Oceanu Spokojnego Ameryki Północnej. Składa się z 75 orek.

Samica, którą obserwują naukowcy, nazywana jest J35.

Często zdarza się, że samica orki po urodzeniu martwego dziecka co najmniej tydzień opiekuj się jego ciałem. Jednak orka J35 bije rekordy w długości tej opieki. Biolodzy uważają, że wynika to przypuszczalnie  z tego, że  najprawdopodobniej straciła co najmniej dwoje poprzednich dzieci.

Przez ostatnich 20 lat zaledwie jedna trzecia urodzonych w stadzie młodych orek przeżyła. W ciągu ostatnich trzech latach - żadne.

Ich przetrwanie zależy od populacji czawyczy - ryby z rodziny łososiowatych, w Rosji nazywanej carycą łososi, w USA - łososiem królewskim. Liczebność tej ryby maleje w zastraszającym tempie.