Sąd Okręgowy w Moskwie nałożył grzywnę na spółkę zależną Amazonu, amerykański serwis streamingowy Twitch Interactive, w wysokości 4 mln rubli (241,5 tys. zł) za nieusunięcie „podróbek dyskredytujących rosyjskie siły zbrojne” - pisze agencja Interfaks. Rozprawa odbyła się bez udziału przedstawicieli Twitcha.

Serwis odpowiadał m.in w sprawie niewykasowania opublikowanej transmisji wywiadu z prawnikiem Markiem Feiginem (uznawanym przez rosyjski reżim za zagranicznego agenta – red.) i z byłym doradcą prezydenta Ukrainy Ołeksijem Arestowiczem.

Czytaj więcej

Akumulatory zamiast atomówki. Nowa budowa Rosatomu w Kaliningradzie

Interfaks przypomina, że w lipcu 2022 r. Anton Goriełkin, zastępca przewodniczącego Komisji Polityki Informacyjnej Dumy (niższa izba rosyjskiego parlamentu - red)., zwrócił się do Roskomnadzoru (RKN) (państwowa inspekcja komunikacji – red.) o dokonanie oceny prawnej działalności firmy w Rosji. Jego zdaniem „amerykańska platforma streamingowa Twitch nadal aktywnie uczestniczy w wojnie informacyjnej przeciwko Rosji”.

Wcześniej RKN informował, że w związku z „niewywiązaniem się Twitch Interactive Inc. z obowiązku usunięcia nielegalnych informacji, w stosunku do spółki stosowane są środki przymusu w postaci informacji w wyszukiwarkach, że firma narusza prawo Federacji Rosyjskiej”. To forma szantażowania przez rosyjski reżim rosyjskich użytkowników, by przestraszyli się, że sami to prawo naruszają i więcej z Twitcha nie korzystali.

Podobny szantaż reżim stosuje wobec Wikimedia Foundation Inc. z powodu „odmowy usunięcia materiałów zabronionych”. Środki podjęte przeciwko tym firmom internetowym, jak zauważył Roskomnadzor, będą obowiązywać do czasu „całkowitego wyeliminowania naruszeń rosyjskiego prawa”.

Od początku ubiegłego roku największe serwisy internetowe jak Google, Telegram, Facebook (zasób informacyjny organizacji zakazanej w Rosji przez reżim), Twitter, TikTok - zostały ukarane grzywną za odmowę usunięcia treści, które Kreml uważa za zagrażające jego pozycji.

Meta (uznana przez rosyjski reżim za organizację ekstremistyczną i zakazaną) oraz Google zostały ukarane karami od wielkości rosyjskich obrotów. Amazon w październiku ubiegłego roku został po raz pierwszy ukarany grzywną w wysokości czterech milionów rubli za odmowę usunięcia informacji o sposobach popełnienia samobójstwa, miejscach i metodach dystrybucji środków odurzających i psychotropowych.