Bodaj jedyny tak sprofilowany na płeć piękną festiwal jazzowy w Europie zagościł w Teatrze Muzycznym w Gdyni i klubach tego miasta od 2005 roku. Tym razem koncerty będą odbywać się w pięć różnych dni lipca. Festiwal otworzy kwartet wokalistki Miki Urbaniak w sobotę 11 lipca. Córka Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka łączy w swej muzyce r'n'b, jazz i hip-hop. W 2010 r. zdobyła nagrodę Fryderyka w kategorii: album roku pop za debiutancką płytę „Closer". W grudniu 2014 r. ukazał się jej album „Once in a Lifetime" zainspirowany swingiem lat 30. XX wieku.

Dzień później zaśpiewa na festiwalu Christine Tobin. Ta irlandzka wokalistka była w Polsce była tylko raz 12 lat temu. Zyskała uznanie najpierw w klubach Londynu, a potem na scenach świata. Słynie ze zmysłowych, oryginalnych interpretacji piosenek Leonarda Cohena, Betty Carter i Carol King, ale komponuje także własne.

Jedna z najwybitniejszych dziś wokalistek jazzowych Dianne Reeves jest natomiast częstym gościem w Polsce. Mamy szczęście słuchać na żywo utworów z jej kolejnych albumów, także tych nagradzanych statuetkami Grammy. W tym roku odebrała ją za płytę „Beautiful Life", a ma ich już w swojej kolekcji pięć. Jest jedyną wokalistką, której trzy kolejne albumy zdobyły tę prestiżową nagrodę.

Dianne Reeves inspiruje się wielkimi wokalistkami jazzowymi jak Sarah Vaughan, Ella Fitzgerald i Billie Holiday, chociaż jej epicki sposób opowiadania historii najbliższy jest Carmen McRae. Wypracowała własny, liryczny styl scatowania, co wyróżnia ją na tle innych współczesnych artystek. Jej występy są niezapomniane, potrafi skupić na sobie uwagę najbardziej wymagającej publiczności. Swym entuzjazmem porywa słuchaczy i towarzyszących jej muzyków. W Gdyni zaśpiewa 14 lipca.

Holenderska saksofonistka Candy Dulfer wystąpi na Ladies' Jazz Festival w Gdyni 31 lipca. Można jej pozazdrościć energii, z jaką szaleje po scenie grając na saksofonie i rapując. Jej zespół to maszyna funkowa, która poruszy każdą publiczność Amerykańska wokalistka Brenda Boykin cieszyła się umiarkowaną popularnością w Kalifornii, gdzie zaczęła karierę. Kiedy przeniosła się do Niemiec, doceniono jej głęboki, mocny głos i ekspresyjne interpretacje standardów. Jej występ z zespołem Club des Belugas odbędzie się 16 lipca.

Warto w wakacyjny kalendarz wpisać koncerty Ladies' Jazz Festival w Gdyni.