Jedni wybierają miejsca, w których można zaznać ciszy i spokoju, inni wolą wypocząć aktywnie, np. pojeździć na nartach. Można też połączyć obie formy spędzania wolnego czasu. Takich miejsc w Polsce z roku na rok przybywa.

Pierwsi będą... pewnymi

Minimum za spędzenie nocy sylwestrowej na zabawie lub balu w Polsce – bez noclegu i bez przejazdu – to 600 zł od pary. Za cztery dni pobytu, bal sylwestrowy, kulig i inne atrakcje trzeba zapłacić od 300 zł do 1300 zł od osoby. Podobne kwoty trzeba zapłacić za czterodniowy pobyt świąteczny. Cena zależy od standardu hotelu lub pensjonatu oraz atrakcji, jakie przygotowali organizatorzy. Oczywiście można znaleźć też oferty po kilkadziesiąt złotych za dobę od osoby. Jednak, poza terminem, nie mają one żadnego świątecznego charakteru. Świąteczne pakiety nie należą do tanich, dlatego zawsze warto przekalkulować, czy dołożyć kilka groszy i wybrać zagraniczną wycieczkę w ofercie all inclusive. Tak czy inaczej warto już teraz o tym pomyśleć...

Kto nie zaplanował jeszcze tegorocznych świąt Bożego Narodzenia i sylwestra, powinien czym prędzej poszukać oferty idealnej dla siebie. Lepiej wcześniej zarezerwować miejsca, ponieważ później ciężko będzie znaleźć ciekawe okazje cenowe w popularnych miejscowościach turystycznych.

Na kilka tygodni przed końcem roku w Zakopanem, Wiśle, Karpaczu, Szklarskiej Porębie i innych górskich miejscowościach zostaną już niestety wyłącznie pojedyncze, najdroższe miejsca. Już teraz od 30 do 50 proc. najatrakcyjniejszych ofert jest zarezerwowanych. Tańszy może się okazać sylwester last minute, jednak wybór spośród tych ofert jest mniejszy, a tym samym może się okazać, że nie będzie nic co nas zainteresuje, a wtedy zostaniemy na lodzie.

Blisko domu

Nie musimy jednak upierać się przy górach. W Polsce znajdziemy wiele równie atrakcyjnych hoteli i pensjonatów, które przygotowały swoje oferty z myślą o rodzinach chcących spędzić święta i sylwestra poza domem. Rodziny, które nie chcą, by większość czasu wolnego zajęła im podróż, powinny szukać ofert w pobliżu miejsca zamieszkania.

Mieszkańcy Warszawy mogą święta spędzić na przykład w Hotelu Warszawianka Wellness & SPA w Jachrance (35 km od centrum stolicy). Firma przygotowała pakiet czterodniowy (23 – 26 grudnia) i pięciodniowy (23 – 27 grudnia). Oprócz tradycyjnych hotelowych śniadań i obiadokolacji w ofercie znajdziemy uroczystą wieczerzę wigilijną ze staropolskimi potrawami. Wykwintną kolację można też zjeść w pierwszy dzień świąt. Chętni mogą się wybrać  na ognisko z pieczeniem kiełbasek, grzanym winem oraz specjałami kuchni Podtatrza.

Dla dzieci przygotowano atrakcyjne animacje i inne zajęcia wspólnie z rodzicami. Jest też spotkanie ze Świętym Mikołajem i koncert kolędowy. Kto stroni od alkoholowej zabawy, może skorzystać z sali fitness i siłowni, zagrać w tenisa stołowego bądź skorzystać z atrakcji aquaparku.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Bliżej morza

Kaszuby z kolei zapraszają do Zajazdu Ostrzyckiego w Ostrzycach. Pobyt rozpoczyna się w piątek (23 grudnia) wieczorkiem zapoznawczym przy kaszubskim gawędziarzu – można przy tym poznać kaszubski śpiew i smak tabaki. W Wigilię, kiedy pierwsza gwiazdka pojawi się na niebie, goście zajazdu zajmą miejsca przy wspólnym stole, podzielą się opłatkiem. W pierwszy dzień świąt przewidziany jest (o ile warunki pogodowe pozwolą) kulig lub przejazd wozami drabiniastymi (gdyby nie było śniegu). Przejazd przez malownicze kaszubskie lasy. Wieczorem gości ma rozgrzać DJ Pająk, który zaprezentuje muzykę współczesną oraz z lat 80. i 90. Cały pakiet (z trzema noclegami) kosztuje 450 zł od osoby.

Święta z żubrami

Best Western Hotel Żubrówka jest otoczony dziewiczą przyrodą Puszczy Białowieskiej. Firma oferuje trzydniowy pobyt świąteczny od 23 do 26 grudnia. Rozpoczyna się on 23 grudnia o godz. 14. Na 17 zaplanowano kolację z daniami adwentowymi. Następnego dnia po śniadaniu zaplanowano wycieczkę pieszą z przewodnikiem po parku pałacowym połączoną ze zwiedzaniem Muzeum Przyrody Białowieskiego Parku Narodowego oraz zabytkowej cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy. Wieczorem zaś wspólna kresowa kolacja wigilijna przygotowana zgodnie z tradycją regionalnej kuchni. Posiłek urozmaici kolędowanie przy choince.

Po śniadaniu pierwszego dnia świąt zaplanowano wycieczkę autokarową do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Później biesiada przy ognisku w sercu Puszczy Białowieskiej przy akompaniamencie regionalnego grajka-akordeonisty oraz kulig. Dania kuchni myśliwskiej z pieczonym dzikiem na czele. Wieczorem zaś zabawa w nocnym klubie Carski Buduar.

Następnego dnia (poniedziałek, drugi dzień świąt) śniadanie, a o godz. 12 wymeldowanie i wyjazd. Za pobyt (od 23 do 26 grudnia) w pokoju dwuosobowym trzeba zapłacić 1225 zł od osoby. Trzecia osoba dorosła w pokoju na dostawce zapłaci 935 zł. Koszt pobytu dziecka w wieku od 4 do 12 lat (dostawka w pokoju rodziców) wynosi połowę ceny. Bezpłatny jest pobyt dzieci w wieku do 4 lat.

Dla dorosłych i maluchów

Rodziny z dziećmi, które chcą wybrać się na sylwestra, mogą skorzystać z oferty Hotelu Roberts Port nad jeziorem Tałty w okolicach Mikołajek. Trzydniowy pakiet kosztuje 775 zł za osobę. Przy czym dzieci w wieku od 5 do 12 lat mają 50-procentowy rabat. Firma proponuje biesiadowanie przy ognisku z grzanym winem i muzyką na żywo oraz kulig. W casino night będzie dostępny bufet przekąskowy, napoje i alkohol bez limitu. Są też dwie propozycje balu sylwestrowego: dyskotekowa noc z didżejem i wodzirejem Jarkiem Olszewskim lub uroczysty bal z orkiestrą Military Band. O północy przewidziano pokaz fajerwerków.

Dla dzieci przygotowano m.in. kino malucha – poranki bajkowe i bajki na dobranoc. Będą też wspólne przygotowania do wielkiego balu, czyli modelowanie balonów, konfetti, chusta Akson, karaoke i inne konkursy. Specjalnie dla maluchów przygotowano też wielki bal sylwestrowy, który potrwa do pierwszej po północy. Będzie muzyka dyskotekowa, konkursy z nagrodami i puszczanie w niebo lampionów życzeń. Do tego menu bufetowe i napoje bezalkoholowe bez ograniczeń, a o północy wino musujące Piccolo.

Od Wigilii do Nowego Roku

W ofertach hoteli i pensjonatów są też pakiety obejmujące święta Bożego Narodzenia i sylwestra. Propozycja Hotelu Anek w Mrągowie obejmuje dziesięć dni, od 23 grudnia 2011 do 1 stycznia 2012. W cenie znajdziemy dziewięć noclegów ze śniadaniem w formie szwedzkiego bufetu, pięć obiadokolacji i pięć obiadów. Zaplanowano także organizację dwóch ognisk i jednego kuligu. Jest oczywiście kolacja wigilijna z prezentami oraz bal sylwestrowy z muzyką na żywo. Przerwę międzyświąteczną można wykorzystać na masaż pleców, zjazdy narciarskie na Górze Czterech Wiatrów, saunę oraz okłady z alg morskich, w pakiecie znajdują się właśnie tego typu atrakcje. Koszt pobytu jednej osoby w pokoju dwuosobowym wynosi 1760 zł (dzieci do 3. roku życia śpiące w pokoju z rodzicami – gratis). Dzieci od 3 do 12 lat – 30 proc. taniej. To są tylko przykłady kilku ofert w całym kraju. Każdy może znaleźć coś dla siebie.

Warto już teraz się tym zainteresować, bo w drugiej połowie listopada, a tym bardziej w grudniu wybór będzie już bardzo mały.