W czwartek Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał wniosek 119 posłanek i posłów o zbadanie zgodności z Konstytucją dwóch przepisów tzw. ustawy antyaborcyjnej. 

TK uznał, że przepisy dotyczące aborcji eugenicznej jest sprzeczny z Konstytucją.

1

 

Czytaj także:

PiS i Konfederacja chwalą decyzję TK. "Cios w aborcyjny przemysł śmierci"


Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Komentarze po decyzji TK: „Za mało im ludzkich łez”

Godek: Dzisiaj Polska jest przykładem dla Europy

Oświadczenie w sprawie decyzji Trybunału wydał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. 

"Z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego, uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją Rzeczypospolitej" - napisał arcybiskup.

"Tą decyzją stwierdzono, że koncepcja „życia niewartego życia” stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego. Życie każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo" - uważa przewodniczący KEP.

Abp Gądecki nawiązał do słów Jana Pawła II, pisząc, że "stosunek do najsłabszych jest – jak nauczał św. Jan Paweł II – miarą demokracji i dobroci społeczeństwa". "Każdy człowiek prawego sumienia zdaje sobie sprawę z tego, jak niebywałym barbarzyństwem jest odmawianie prawa do życia komukolwiek, zwłaszcza z powodu jego chorób" - przekazał.

"Ciesząc się ogromnie z tej epokowej zmiany prawa, pamiętajmy teraz o tym, aby dzieci – do których bezpośrednio odnosi się dzisiejsza decyzja Trybunału Konstytucyjnego – oraz ich rodziny otoczyć szczególną życzliwością i rzeczywistą troską ze strony państwa, społeczeństwa i Kościoła" - dodał abp Gądecki.