Abp Stanisław Gądecki o orzeczeniu TK: Cieszę się ogromnie

Tą decyzją stwierdzono, że koncepcja „życia niewartego życia” stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego - skomentował abp Stanisław Gądecki orzeczenie przez Trybunał Konstytucji niezgodności z konstytucją prawa do aborcji w przypadku ciężkiej wady płodu.

Aktualizacja: 22.10.2020 18:52 Publikacja: 22.10.2020 18:28

abp Stanisław Gądecki

abp Stanisław Gądecki

Foto: episkopat.pl

W czwartek Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał wniosek 119 posłanek i posłów o zbadanie zgodności z Konstytucją dwóch przepisów tzw. ustawy antyaborcyjnej. 

TK uznał, że przepisy dotyczące aborcji eugenicznej jest sprzeczny z Konstytucją.

1

 

Oświadczenie w sprawie decyzji Trybunału wydał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. 

"Z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego, uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją Rzeczypospolitej" - napisał arcybiskup.

"Tą decyzją stwierdzono, że koncepcja „życia niewartego życia” stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego. Życie każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo" - uważa przewodniczący KEP.

Abp Gądecki nawiązał do słów Jana Pawła II, pisząc, że "stosunek do najsłabszych jest – jak nauczał św. Jan Paweł II – miarą demokracji i dobroci społeczeństwa". "Każdy człowiek prawego sumienia zdaje sobie sprawę z tego, jak niebywałym barbarzyństwem jest odmawianie prawa do życia komukolwiek, zwłaszcza z powodu jego chorób" - przekazał.

"Ciesząc się ogromnie z tej epokowej zmiany prawa, pamiętajmy teraz o tym, aby dzieci – do których bezpośrednio odnosi się dzisiejsza decyzja Trybunału Konstytucyjnego – oraz ich rodziny otoczyć szczególną życzliwością i rzeczywistą troską ze strony państwa, społeczeństwa i Kościoła" - dodał abp Gądecki.

Kościół
Media: Abp Sławoj Leszek Głódź w szpitalu. "Jest w ciężkim stanie"
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Kościół
Episkopat ustala wysokość kar pieniężnych dla polskich księży
Kościół
Pedofilia w Kościele. Ks. Isakowicz-Zaleski: Interwencja Watykanu albo będą kolejne afery
Kościół
Apel Państwowej Komisji ds. osób wykorzystanych seksualnie
Kościół
Abp. Jędraszewski z Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
Kościół
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Skala tuszowania pedofilii w Kościele jest ogromna