Nieoficjalnie: Papież Franciszek wkrótce wyjdzie ze szpitala

Poprawia się stan zdrowia papieża - podał Watykan. Włoska prasa podaje, że wkrótce Franciszek wyjdzie ze szpitala.

Publikacja: 31.03.2023 08:49

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Foto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

W czwartek Watykan informował początkowo, że 86-letni Franciszek "kontynuuje zaplanowane leczenie", a "obraz kliniczny stopniowo się poprawia". W kolejnym komunikacie podano, że papież ma zapalenie oskrzeli o podłożu infekcyjnym, a stan jego zdrowia poprawia się po tym, jak podano mu antybiotyki.

Czwartkowe popołudnie Franciszek spędził na odpoczynku, modlitwie i wypełnianiu obowiązków - podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Według tego źródła, lekarze spodziewają się, że w najbliższych dniach papież zostanie wypisany ze szpitala.

Czytaj więcej

Papież w szpitalu. Watykan wydał nowy komunikat o stanie zdrowia Franciszka

Włoski dziennik "Il Messaggero" podał, że papież Franciszek opuści klinikę Gemelli w sobotę. - Właśnie z nim rozmawiałem, wraca do zdrowia i będzie mógł przewodniczyć wszystkim obrzędom Wielkiego Tygodnia - powiedział gazecie dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re.

Włoska prasa zaznacza, że to, czy papież będzie w stanie przewodniczyć uroczystościom Wielkiego Tygodnia, wciąż pozostaje pod znakiem zapytania. W niedzielę wielkanocną papież ma wygłosić orędzie i udzielić błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Nie wiadomo, czy 86-letni Franciszek, który w młodości przeszedł ciężkie zapalenie płuc, będzie w stanie przewodniczyć Drodze Krzyżowej w Koloseum, ponieważ musiałby spędzić kilkadziesiąt minut na zewnątrz w chłodny wieczór. Nie wiadomo, jaki dostojnik miałby zastąpić papieża.

Według "Corriere della Sera", papież Franciszek chce jak najszybciej opuścić szpital i wrócić do Domu Świętej Marty w Watykanie, gdzie mieszka.

Według pierwotnego programu, 5 kwietnia papież miał odbyć audiencję generalną. W Wielki Czwartek miał przewodniczyć nabożeństwu w bazylice św. Piotra, a w Wielki Piątek - Drodze Krzyżowej w Koloseum. W Wielką Sobotę i Niedzielę papież Franciszek miał celebrować msze święte.

Kościół
Papież Franciszek przeszedł operację, ma pozostać w szpitalu
Kościół
Papież Franciszek w szpitalu. Będzie dziś operowany
Kościół
Papież Franciszek trafił do szpitala
Kościół
O. Rydzyk: Do czego doprowadza cywilizacja zachodnia? Europa umiera
Kościół
Seria wizyt Zełenskiego w stolicach Europy. Berlin, Rzym, Watykan?