Prezydent katolickiego ruchu pokojowego Pax Christi w Niemczech Peter Kohlgraf krytycznie odniósł się do zwiększonych dostaw broni na Ukrainę.

- Prawo do samoobrony podczas wojny jest uzasadnione z punktu widzenia etyki pokoju.   Ale pytanie brzmi: czy nie wyrządzam większych szkód przez sposób, w jaki się bronię? - powiedział biskup w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej (KNA) w Moguncji.

Kohlgraf wyjaśnił, że chodzi mu o sytuację, w której przemoc stosowana do obrony wyrządza niepotrzebne szkody, krzywdząc jeszcze więcej ludzi.

Biskup stwierdził, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski robi "przekonujące wrażenie".

- Ale pojawia się pytanie, czy Mariupol byłby dziś tak zdewastowany, gdyby ukraińskie wojsko wycofało się na czas - czyli skapitulowało? Rozumiem też, że ludzie chcą bronić wolności - zastanawiał się Kohlgraf. Nie potrafił rozstrzygnąć, co ma większą wartość. 

Czytaj więcej

Papież Franciszek pisze o wojnie. "Wszyscy jesteśmy winni!"

Duchowny stwierdził, że należy sobie zadać pytanie, co oznaczają dostawy broni do Ukrainy, w obliczu jej przeciwnika, który dysponuje bronią jądrową, a być może także chemiczną i biologiczną.

Biskup rozważał, czy dostarczanie broni do Ukrainy nie sprowokuje Rosji do rozmieszczenia broni nuklearnej, jeśli zostanie przekroczony moment, w którym nakręcona spirala przemocy znajdzie się poza kontrolą.

Niemiecki duchowny stwierdził, że w przypadku konsekwencji ekonomicznych należy "kontynuować dokręcanie śruby", a ponadto muszą zostać wyczerpane wszystkie opcje dyplomatyczne, aby "prezydent Putin mógł wyjść z tej wojny bez utraty twarzy".

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Kohlgraf ostrzegł też, aby zachować ostrożność z przypisywaniem winy całemu narodowi rosyjskiemu.

Peter Kohlgraf jest prezesem niemieckiej sekcji Pax Christi International od października 2019 roku. Pax Christi wcześniej krytykował zmianę kursu w niemieckiej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa ogłoszoną przez kanclerza Olafa Scholza (SPD), w tym znaczącą modernizację Bundeswehry. Z kolei biskup wojskowy Franz-Josef Overbeck wielokrotnie bronił dodatkowych wydatków na projekty zbrojeniowe.