Papież Franciszek odwiedził Węgry i Słowację w dniach 12-15 września. W trakcie pielgrzymki uczestniczył m.in. w Boskiej Liturgii Świętego Jana Chryzostoma w obrządku bizantyjskim, która odbyła się 14 września na świeżym powietrzy w Preszowie na wschodzie Słowacji.

W poniedziałek Kościół poinformował, że greckokatolicki arcybiskup Preszowa Jan Babjak 18 września uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. „Natychmiast trafił na poddał się samoizolacji. Jest w pełni zaszczepiony i wykazuje tylko łagodne objawy choroby” – podkreślono w komunikacie.

O zakażonym purpuracie Konferencja Episkopatu Słowacji poinformowała wcześniej Watykan.

Czytaj więcej

Lunik IX, osiedle biedy pod Koszycami we wschodniej Słowacji. Miejsce, które papież Franciszek wybra
Papież odwiedził we wtorek największe osiedle romskie na Słowacji

Papież Franciszek jest w pełni zaszczepiony.

Słowacja, podobnie jak inne kraje Europy, przygotowuje się na czwartą falę pandemii. Poprzednia, na początku 2021 roku, szczególnie silnie uderzyła w Słowację. Obecnie poziom wyszczepienia dorosłej populacji, według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), wynosi na Słowacji około 50 procent. To piąty najgorszy wynik w Europie.

W poniedziałek na Słowacji potwierdzono 880 nowych przypadków COVID-19. To drugi najwyższy wynik od kwietnia, ale dużo poniżej poziomów ze szczytu trzeciej fali.