W zeszłym tygodniu poinformowano, że Kim Dzong Un zaprosił papieża Franciszka do złożenia wizyty w jego kraju. Zaproszenie ma osobiście przekazać w Watykanie prezydent Korei Północnej.

- Słyszałem, że trwają rozmowy, że ??papież Franciszek chce odwiedzić na wiosnę Koreę północną - powiedział w poniedziałek Li Hae-czan, przewodniczący Demokratycznej Partii Korei Południowej, cytowany przez agencję prasową Yonhap.

Li nie wyjawił źródła swoich informacji. Jeśli wizyta się odbędzie, będzie to pierwsza w historii pielgrzymka głowy Kościoła katolickiego do Korei Północnej.

Korea i Watykan nie mają zawiązanych formalnych stosunków dyplomatycznych. Konstytucja Korei Północnej gwarantuje wolność religii, o ile nie podważa ona państwa. Jednak poza garstką kontrolowanych przez państwo miejsc kultu, żadna otwarta działalność religijna nie jest dozwolona.

Ostatni raz głowa Kościoła katolickiego gościła na Półwyspie Koreańskim w sierpniu 2014 roku. Papież Franciszek odwiedził wówczas pięć miast w Korei Południowej: Daejeon, Seul, Salmoe, Kkottongnae oraz Haemi i wziął udział w obchodach VI Dnia Młodzieży Azji.

Była to trzecia podróż apostolska papieża Franciszka w czasie jego pontyfikatu. Wcześniej Koreę Południową odwiedzał tylko jeden papież - Jan Paweł II pielgrzymował tam w 1984 roku i pięć lat później.