Zastrzeżenia Prezesa UOKiK wzbudziło sugerowanie w reklamach, że Netwizor w ramach serwisu WP Pilot, umożliwi oglądanie on-line wszystkich meczów z udziałem Roberta Lewandowskiego w FC Barcelona. Użyto w tym celu sformułowań takich jak: „Nie możesz się już doczekać występów Roberta Lewandowskiego w FC Barcelonie? Przygotuj się! Wykup dostęp do wszystkich kanałów Eleven Sports w WP Pilot i nie przegap żadnego meczu LaLiga Santander”, „Lewy w hiszpańskich barwach w WP Pilot! Nie przegap żadnego meczu!”. Hasła te pojawiały się w reklamach internetowych, mediach społecznościowych na stronie serwisu oraz w powiadomieniach PUSH. Po wykupieniu pakietu konsumenci dowiadywali się jednak, że połowa meczy nie jest dostępna - i składali reklamacje - zarówno do samej spółki, jak i UOKiK.

„Informacja o transmisji tylko 50% (czyli połowy) meczów Lewandowskiego w lidze hiszpańskiej nie została umieszczona w żadnym z materiałów informacyjnych umieszczonych w linkach i reklamach na wp.pl (…) Brak tej informacji to nieuczciwy marketing dezinformujący nabywców pakietów”. „Chciałem obejrzeć mecz FC Barcelona – Rayo, bo miał grać Lewandowski (…) chciałbym anulować subskrypcję i odzyskać 15 zł”, „W pakiecie, który kupiłem miała być dostępna LaLiga (…) Chcę zwrot pieniędzy, bo nawet nie będę z tego korzystał” – takie reklamacje składali konsumenci do przedsiębiorcy i UOKiK, w podobnym tonie wypowiadali się też na profilu spółki na portalu społecznościowym Facebook: „Czemu wprowadzacie w błąd. Na żadnym Eleven nie są transmitowane wszystkie mecze Lewandowskiego”. - brzmiały niektóre z nich.

Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego oraz miękkim wystąpieniu do firmy, Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił spółce zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, poprzez wprowadzający ich w błąd przekaz reklamowy. W takich sytuacjach maksymalna kara nie może przekraczać 10 proc. obrotu z roku poprzedniego. Ponadto Prezes UOKiK nie wyklucza "podjęcia dalszych kroków" wobec Eleven Sports (kanały na których udostępniane są mecze, udostępnianych w ramach pakietu w WP Pilot), również w związku z możliwością wprowadzania konsumentów w błąd. Na razie jednak trwa analiza materiału dowodowego, w tym reklamacji od klinetów.

- Dostęp do określonych wydarzeń sportowych – transmisji meczy danej ligi piłkarskiej czy występów konkretnego zawodnika, są dla wielu widzów kluczowe przy wyborze oferty przedsiębiorcy i decyzji o zakupie jego usług. mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.-Reklama wykorzystująca kontekst konkretnych rozgrywek i udział konkretnych sportowców nie może pomijać istotnych informacji. Konsumenci mają prawo oczekiwać, że hasła reklamowe będą rzetelne i niewprowadzające w błąd. W przypadku oferty WP Pilot mogli oczekiwać, że jeśli wykupią dostęp do kanałów Eleven Sports, to rzeczywiście nie przegapią żadnego meczu - podsumowuje.

Czytaj więcej

Sylwestrowy konkurs Polsatu z zarzutami UOKiK. Kara może być gigantyczna