Reklama
Rozwiń
Reklama

Abonenci będą mogli zablokować konkursy i gry SMS

Abonenci będą mogli blokować nieuczciwe gry i konkursy telefoniczne, które potrafiły nabić nawet kilkutysięczne rachunki

Publikacja: 19.09.2011 05:17

Abonenci będą mogli zablokować konkursy i gry SMS

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz

Zmiany w prawie telekomunikacyjnym udało się przeprowadzić w ekspresowym tempie dzięki temu, że pomysł początkowo wpisany do dużej nowelizacji został zgłoszony jako projekt poselski. Urząd Komunikacji Elektronicznej przekonał posłów, że sprawa jest poważna, gdyż na rynku pojawiają się coraz to nowe oszukańcze gry esemesowe.

Jedną z pierwszych, szeroko opisywanych w mediach, była zorganizowana w sieci Era (dzisiaj T-Mobile) gra „Czy stałeś się dzisiaj Milionerem". Wiele osób zostało obciążonych wysokimi rachunkami, nie zdając sobie sprawy, że wzięły w niej udział.

Nowe przepisy nakazują przede wszystkim rzetelnie informować o kosztach usługi, a także o przekroczeniu progu kwotowego wskazanego wcześniej przez abonenta. Dodatkowo użytkownicy telefonów będą mieli prawo zablokować połączenia wychodzące na numery usług o podwyższonej opłacie, a także przychodzące z takich numerów. Blokada będzie mogła być założona na wszystkie tego typu usługi za jednym zamachem albo też na niektóre z nich wskazane przez abonenta.

Klienci, którzy chcą brać udział w takich grach, ale boją się, że wydadzą zbyt wiele pieniędzy, będą mogli skorzystać z innego rozwiązania – określenia maksymalnego limitu, po którego przekroczeniu usługi Premium Rate będą blokowane.

etap legislacyjny: trafi do podpisu prezydenta

Reklama
Reklama

Zobacz serwis

»

Prawo dla Ciebie

»

Konsumenci

»

Reklama
Reklama
Prawo w Polsce
Zmowa przetargowa Budimexu. Wyrok może utrudnić walkę o kolejne kontrakty
Prawo karne
Zapadł wyrok w sprawie afery SKOK Wołomin. 14 lat więzienia za wypranie blisko 350 mln zł
Praca, Emerytury i renty
Planujesz przejść na emeryturę w 2026 roku? Ekspert ZUS wskazuje dwa najlepsze terminy
Ubezpieczenia i odszkodowania
Sąd Najwyższy: to, że kierowca zapłaci za wypadek, nie zwalnia ubezpieczyciela
Prawo karne
Radosław Baszuk: Jesteśmy przyzwyczajeni do szybkich aresztowań, ale to nie przypadek Ziobry
Materiał Promocyjny
W kierunku zrównoważonej przyszłości – konkretne działania
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama