W przededniu Dnia Zwycięstwa Rosjanie zaatakowali Kijów i Odessę

Rosja przeprowadziła zakrojone na dużą skalę uderzenie powietrzne na Kijów i inne cele na Ukrainie w nocy z niedzieli na poniedziałek, w przededniu Dnia Zwycięstwa, rocznicy zakończenia II wojny światowej, która obchodzona jest w Rosji 9 maja.

Aktualizacja: 08.05.2023 10:51 Publikacja: 08.05.2023 05:16

Skutki rosyjskiego ataku na Odessę

Skutki rosyjskiego ataku na Odessę

Foto: Dowództwo Operacyjne "Południe"

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 439

W wyniku uderzenia z użyciem dronów-kamikadze na Kijów rannych zostało co najmniej pięć osób - podają ukraińskie władze.

Rosyjskie pociski Ch-22 spadły też na położoną nad Morzem Czarnym Odessę, uszkadzając magazyn z żywnością. Doniesienia o eksplozjach napływają też z innych części Ukrainy.

Drony spadają na Kijów

Nowa fala ataków powietrznych na Ukrainę ma miejsce w czasie, gdy Rosja przygotowuje się do obchodów Dnia Zwycięstwa, których najważniejszą częścią będzie parada wojskowa na Placu Czerwonym w Moskwie. W czasie obchodów rocznicy zakończenia II wojny światowej w rosyjskiej stolicy przemówienie ma wygłosić Władimir Putin.

Władze Rosji, rozpoczynając wojnę z Ukrainą przekonywały, że ich celem jest rzekoma denazyfikacja Ukrainy sugerując, iż obecne władze w Kijowie są nową inkarnacją nazizmu, pokonanego przez Rosjan w czasie II wojny światowej.

Czytaj więcej

Henry Kissinger deklaruje, że pojechałby do Rosji rozmawiać z Putinem

W Kijowie, w rejonie sołomiańskim, trzy osoby zostały ranne w wyniku eksplozji będącej następstwem ataku z użyciem drona-kamikadze, a dwie kolejne osoby zostały poszkodowane w związku z upadkiem szczątków drona w rejonie swiatoszyńskim - obie te dzielnice znajdują się w zachodniej części Kijowa. O rannych poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram mer Kijowa, Witalij Kliczko.

Kijowska administracja wojskowa podaje też, że szczątki drona spadły na pas startowy lotniska cywilnego Kijów-Żulany, nie wywołując jednak pożaru na lotnisku.

W rejonie szewczenkowskim szczątki drona uszkodziły dwupiętrowy budynek, a także gazociąg.

Reuters, powołując się na świadków, informuje o eksplozjach, które były słyszane w Kijowie. Władze informowały, że eksplozje są efektem aktywności obrony przeciwlotniczej, odpierającej atak na miasto.

Eksplozje w Odessie i obwodach zaporoskim oraz chersońskim

Równolegle z atakiem na Kijów Rosjanie zaatakowali Odessę - rosyjskie lotnictwo strategiczne miało wystrzelić w kierunku położonego nad Morzem Czarnym miasta pociski Ch-22. Serhij Bratczuk, rzecznik odeskiej administracji wojskowej, na swoim kanale w serwisie Telegram zamieścił zdjęcia dużego budynku w płomieniach informując, że Rosjanie zaatakowali m.in. magazyn z żywnością.

Podczas trwającego kilka godzin alarmu powietrznego obejmującego 2/3 Ukrainy, ukraińskie media informowały też o eksplozjach w obwodach chersońskim i zaporoskim, na południowym-wschodzie kraju.

Władimir Rogow, przedstawiciel okupacyjnych władz obwodu zaporoskiego podał, że Rosjanie zaatakowali pozycje ukraińskiej armii w pobliżu miejscowości Orichiw.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w nocy nad Ukrainą zestrzelono 35 dronów-kamikadze - czyli wszystkie drony wysłane przez Rosjan w kierunku celów na Ukrainie.

Z informacji przekazywanych przez Kijowską Miejską Administrację Wojskową wynika, że tylko nad Kijowem zestrzelono w nocy ponad 30 dronów.

Witalij Kliczko, mer Kijowa, poinformował po kilku godzinach, że przeciwko Kijowowi wysłano 36 dronów-kamikadze i że był to najbardziej zmasowany atak powietrzny na ukraińską stolicę od początku wojny.

W wyniku uderzenia z użyciem dronów-kamikadze na Kijów rannych zostało co najmniej pięć osób - podają ukraińskie władze.

Rosyjskie pociski Ch-22 spadły też na położoną nad Morzem Czarnym Odessę, uszkadzając magazyn z żywnością. Doniesienia o eksplozjach napływają też z innych części Ukrainy.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Politico: W grudniu początek rozmów akcesyjnych Ukrainy z UE
Konflikty zbrojne
USA ostrzegły Kijów, że uzależnią pomoc od walki z korupcją w rządzie
Konflikty zbrojne
Duda po naradzie z Bidenem: USA obiecują utrzymanie pomocy dla Ukrainy
Konflikty zbrojne
Leżał pijany na chodniku z tajnymi mapami Syrii. Teraz stanie na czele Grupy Wagnera?
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Konflikty zbrojne
Władimir Putin testuje najgroźniejszą rakietę. To „latający Czarnobyl”
Konflikty zbrojne
Polacy upamiętniają Ukraińca, który poległ w wojnie z Rosją