Ukraiński Kernel poinformował, że fundusz Cascade Investment przekroczył próg 5 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że właścicielem funduszu jest Bill Gates, twórca Microsoftu. O funduszu jednego z najbogatszych ludzi świata wiadomo jednak niewiele. Jak podaje serwis Bloomberg, Bill Gates część swojego majątku przetransferował do funduszu, który zajmuje się inwestycjami w różne sektory.

Kernel zarejestrowany jest w Luksemburgu, ale działalność prowadzi na Ukrainie. Rolnicza firma jest jednym z największych eksporterów oleju słonecznikowego w tym państwie. Spółkę kontroluje ukraiński miliarder - Andriej Werewski.

Od początku stycznia kapitalizacja spółki zwiększyła się o ponad 90 proc. W ubiegłym tygodniu analitycy Pekao IB wydali rekomendacje „kupuj" z ceną docelową 59,6 zł. Na środowej sesji po południu, akcje spółki kosztowały 53,2 zł.

Zainteresowanie akcjami Kernela może być początkiem większych zakupów akcji spółek notowanych na GPW przez fundusz, którego właścicielem jest Bill Gates.