Już koniec wczorajszej sesji pokazał, że obóz byków stara się zmobilizować. Czwartkowa sesja zakończyła się niemal na tym samym poziomie, na którym się zaczęła. Na wykresie widoczna jest świeca doji, co pokazuje, że rynek był niezdecydowany. Dzisiejsze optymistyczne otwarcie daje nadzieje na udaną końcówkę tygodnia. Notowania WIG20 próbują wrócić do krótkoterminowego kanału wzrostowego. Jego dolna granic znajduje się na poziomie 1783 pkt i to pokonanie tego pułapu jest celem byków na dziś. Z kolei minimum czwartkowej sesji – 1730 pkt, stanowi najbliższe wsparcie, którego przełamanie znacznie pogorszy obraz techniczny indeksu.

Dziś impulsów do zwyżek bądź spadków inwestorzy mogą szukać w kalendarium makroekonomicznym. O godzinie 10.00 poznamy wstępny odczyt rodzimego PKB za IV kwartał 2015 r. Prognozy zakładają wzrost rok do roku na poziomie 3,8 proc. Godzinę później poznamy takie same dane dla strefy euro. Tam prognozy mówią o wzroście o 1,5 proc. Po południu istotne mogą okazać się jeszcze dwa odczyty – wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla Polski oraz wyniki sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych.

Ponadto będziemy dziś spoglądać na sytuację na rynkach zagranicznych. DAX i CAC40 rozpoczęły piątek od ponad 1-proc. Zwyżek. Indeksy zagraniczne bronią się przed pogłębieniem spadków w rejon kolejnych, istotnych wsparć technicznych.