WIG20 ma za sobą kilka cięższych sesji, jednak czwartek zapowiada się zdecydowanie lepiej. Indeks dużych spółek zyskuje 0,6 proc., do 1994 pkt. Udało się nawet naruszyć już poziom 2000 pkt. Zwyżka WIG20 to zasługa m.in. Mercatora, którego akcje z rana zyskują ponad 5 proc. Spółka była jednak sporym ciężarem dla WIG20 w środę, kiedy zniżka była dwucyfrowa. Na zielono świeci z rana większość dużych spółek. Czołówka składa się jeszcze z CCC, CD Projektu, PZU oraz JSW. Tabelę zamykają PGNiG oraz Tauron.

WIG20 na tle innych europejskich indeksów jest jednym z najlepszych, jednak na innych parkietach w Europie także dominuje optymizm. Zyskuje m.in. niemiecki DAX - o 0,48 proc. Przypomnijmy, że w środę po krótkiej przerwie odreagowały indeksy na Wall Street. S&P500 zyskał 0,9 proc., a Nasdaq 1,19 proc.

"Apetyt na ryzyko wrócił na rynki, pozwalając na przerwanie dwudniowej serii spadków na giełdach. Podczas gdy obraz walki z pandemią wysyła mieszane sygnały, inwestorzy zdają się odczytywać sytuację od strony szklanki do połowy pełnej. W międzyczasie banki centralne skupiają uwagę - dziś decyzja EBC" - przypomina Konrad Białas z DM TMS Brokers.

Na rynku walut spokojnie. Dolar kosztuje 3,78 zł, a euro 4,55 zł. Kurs pary EUR/USD lekko zwyżkuje, do 1,204. Po zbliżeniu się złota do poziomu 1800 dolarów za uncję przerwę w zwyżkach ma złoto.