Forum Ekonomiczne

„Rzeczpospolita” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu 2024

Sektor zdrowia potrzebuje myślenia strategicznego

Pandemia zaskoczyła systemy ochrony zdrowia na całym świecie. Również w Polsce, chociaż z rozprzestrzenieniem się Covid-19 poradziły sobie zarówno oddziały zakaźne, jak i sanepid. Kluczowe jest jednak, by wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Publikacja: 13.09.2020 21:00

Eksperci podczas debaty mówili o bolączkach systemu ochrony zdrowia i szukali sposobów na ich rozwią

Eksperci podczas debaty mówili o bolączkach systemu ochrony zdrowia i szukali sposobów na ich rozwiązanie

Foto: Fotorzepa/Piotr Guzik

Partnerem relacji jest Philips Polska

„Czy polska służba zdrowia jest gotowa na stojące przed nią wyzwania?" – zastanawiali się eksperci podczas panelu pod tym hasłem, który odbył się w ramach Forum Ochrony Zdrowia. Wniosek był jeden: w naszym systemie ochrony zdrowia konieczne są zmiany.

Kierunek: informatyzacja

Wybuch pandemii SARS-CoV-2 był zaskoczeniem dla systemów ochrony zdrowia na całym świecie. Również w Polsce, chociaż z rozprzestrzenieniem się Covid-19 poradziły sobie zarówno oddziały zakaźne jak i niedoinwestowany sanepid. Kluczowe jest jednak, by wyciągnąć wnioski na przyszłość.

– Brakuje strategicznego myślenia. W kwestii zwalczania chorób zakaźnych od lat decyduje polityka, a nie lekarze – podkreślał prof. Tomasz Grodzicki, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum.

Na paraliż w systemie ratownictwa medycznego zwrócił uwagę dr Artur Zaczyński, zastępca dyrektora ds. medycznych w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. – Ratownicy nigdy nie jeździli do pacjentów z gorączką, teraz muszą to robić. W dodatku duża część z tych pacjentów potrzebowała izolatki, to zablokowało system – wskazał prof. Tomasz Grodzicki.

Do tego dochodziły braki sprzętowe. – W wielu przypadkach mieliśmy do czynienia z niewystarczającym poziomem wdrożenia nowych technologii, które odciążyłyby specjalistów, w tym brakami kardiomonitorów, tomografów, ultrasonografów – zauważył Michał Kępowicz, dyrektor ds. relacji strategicznych w Philips Health Systems.

– Nie wyciągnęliśmy wniosków z epidemii HIV i AIDS – dodawał Jarosław Chmielewski z Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Podkreślał, że od marca do czerwca jego biuro zanotowało wzrost liczby skarg od pacjentów. – Ludzie bardzo często skarżyli się na brak możliwości kontaktu z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej – mówił.

Czy zatem jest szansa na to, by system ochrony zdrowia szybko wsparły rozwiązania z zakresu telemedycyny?

– Informatyzacja ochrony zdrowia poszła na przód, e-recepta zaczęła działać. Technologie wspomagają proces leczenia, ograniczają też konieczność bezpośredniego kontaktu z lekarzem – zauważył dr Zaczyński.

Prof. Grodzicki wskazał jednak na bariery dotyczące upowszechnienia telemedycyny. – Małe prowincjonalne szpitale nie mają potencjału, by wprowadzić takie rozwiązania. Podobnie z pacjentami – jest grupa pacjentów, których na telemedycynę stać i tych, przeważnie starszych, których nie stać – podkreślał.

Bariery do pokonania

Pacjenci i lekarze chcą jednak korzystać z nowych technologii.

– Barierą w tym jest często kwestia edukacji w zakresie korzystania z tego typu narzędzi. Potwierdzają to także dane płynące z naszego raportu Future Health Index 2020. 59 proc. młodych pracowników służby zdrowia wskazuje szkolenia z zakresu nowych technologii jako kluczowe elementy skutecznego wykorzystania cyfrowych danych medycznych pacjentów – mówił Michał Kępowicz z Philips.

– W dodatku mnogość systemów używanych w ochronie zdrowia powoduje, że nie mamy kompletu informacji, interoperacyjności, co również pokazują wyniki wspomnianego raportu: 62 proc. młodych przedstawicieli personelu medycznego uważa, że intreoperacyjność platform powinna zostać zwiększona, aby zapewnić wykorzystanie pełnego potencjału danych medycznych – dodał Michał Kępowicz.

Znaczna grupa Polaków cierpi na choroby przewlekłe. Pandemia zakłóciła proces diagnozowania i leczenia tych osób. Jak sprawić, by ci pacjenci byli prawidłowo leczeni w warunkach trwającej jeszcze pandemii? – Powinno być tak jak u stomatologów, gdzie każdy pacjent jest traktowany jako potencjalnie zakażony – proponował Jarosław Chmielewski.

Jakie jest zatem największe wyzwanie stojące przed służbą zdrowia w tej chwili? – Musimy być przygotowani na przyjęcie zwiększonych zachorowań na Covid, nie zapominając o stanach przewlekłych – mówił dr Zaczyński. Michał Kępowicz zwrócił uwagę, że niezwykle istotne jest systematyczne poprawianie świadomości zdrowotnej wśród Polaków i budowanie kapitału społecznego. Jego zdaniem osoby funkcjonujące w systemie (politycy, medycy, naukowcy i biznes) powinny zadbać o to, aby stworzyć środowisko współpracy oraz wzajemnego poszanowania i zaufania.

– To, co możemy sobie dać, to życzliwość zrozumienie i wzajemna pomoc – podkreślał Jarosław Chmielewski. Natomiast prof. Grodzicki wskazał na problem, którego rozwiązanie jest, jak sam podkreślał, utopią: – Chciałbym, żeby służbą zdrowi zaczęli zarządzać fachowcy i żeby przestało być to elementem przetargów politycznych.

Partnerem relacji jest Philips Polska

Partnerem relacji jest Philips Polska

„Czy polska służba zdrowia jest gotowa na stojące przed nią wyzwania?" – zastanawiali się eksperci podczas panelu pod tym hasłem, który odbył się w ramach Forum Ochrony Zdrowia. Wniosek był jeden: w naszym systemie ochrony zdrowia konieczne są zmiany.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Forum Ekonomiczne
Europejski Kongres Samorządów: Powodzie – czy można się przed nimi uchronić?
Forum Ekonomiczne
Potrzebna platforma współpracy
Forum Ekonomiczne
Bezpieczeństwo młodych w sieci. Wyzwania i kierunki działań
Forum Ekonomiczne
Online safety for young people. Challenges and courses of action
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Forum Ekonomiczne
Nowoczesna opieka zdrowotna musi opierać się na współpracy