Reklama

Amerykańskie obligacje. Chiny znów zaczęły kupować dług USA

Choć ChRL pozbyła się przez cały 2016 rok amerykańskich obligacji rządowych za rekordową sumę, to w grudniu znów zaczęła je kupować.

Aktualizacja: 20.02.2017 05:30 Publikacja: 19.02.2017 18:50

Z danych amerykańskiego Departament Skarbu wynika, że Chiny, po raz pierwszy od maja, stały się w grudniu kupcem netto obligacji rządowych z USA. Zwiększyły ich portfel o 9,1 mld dol. w porównaniu z listopadem. Przez cały 2016 r. Chiny sprzedały amerykańskie papiery warte łącznie 188 mld dol., co jest historycznym rekordem.

Analitycy wskazują, że przerwanie przez Chiny sześciomiesięcznej serii wyprzedaży amerykańskiego długu może być związane z zacieśnianiem przez nie kontroli nad przepływem kapitału za granicę. Ludowy Bank Chin oraz inne instytucje regulacyjne starają się powstrzymać ten kapitałowy exodus i odnoszą przy tym sukcesy. Doprowadziły m.in. do tego, że chińskie inwestycje w zagraniczne nieruchomości były w styczniu aż o 84 proc. mniejsze niż rok wcześniej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Finanse
"MF otwarte na zmiany". Pierwsze konsultacje projektu Osobistego Konta Inwestycyjnego.
Finanse
Andrzej Domański: OKI to priorytetowy projekt Ministerstwa Finansów
Finanse
Minister Andrzej Domański tłumaczy, jak będzie działać Osobiste Konto Inwestycyjne
Finanse
Portret finansowy młodych. Nie jest różowo
Finanse
Zmiany kadrowe w KNF. Sebastian Skuza odwołany ze stanowiska
Materiał Promocyjny
Firmy coraz częściej stawiają na prestiż
Reklama
Reklama