- Teraz rozpoczął się cykl obniżania stóp i to bardzo dobrze. Oczekujemy, że ten cykl będzie trwał i to powinno skutkować stabilizacją, a potem ożywieniem i przyspieszeniem wzrostu w drugiej połowie 2013 roku - powiedział w Senacie minister.

Analitycy oczekują, że na kończącym się w środę posiedzeniu Rada trzeci miesiąc z rzędu obetnie stopy o 25 punktów bazowych, sprowadzając je do poziomu 4,0 procent.

W trzecim kwartale minionego roku wzrost gospodarczy zwolnił do 1,4 procent z 2,3 procent w drugim kwartale. Analitycy oczekują, że wzrost będzie dalej się kurczył, a to będzie negatywnie wpływać na dochody budżetu państwa.

Nowelizacja budżetu w razie konieczności

Minister powtórzył, że budżet na 2013 rok jest realistyczny, ale jeśliby zaszła taka potrzeba, nie zawaha się dokonać w nim zmian.

- Po trudnej pierwszej połowie 2013 roku europejska gospodarka ustabilizuje się, a polska gospodarka przyspieszy. Dlatego uważamy, że budżet na 2013 rok jest realistyczny, choć nie wykluczamy możliwości jego nowelizacji - powiedział.

- Nowelizacja budżetu nie jest żadną katastrofą - dodał.

Ankietowani przez Reutera analitycy spodziewają się, że w pierwszym kwartale tego roku tempo wzrostu polskiej gospodarki wyniesie 0,8 procent. Potem jednak przyspieszy do 1,3 procent w drugim kwartale i 1,7 procent w trzecim.

W całym roku spodziewają się, że wzrost PKB wyniesie 1,6 procent i będzie niższy od zapisanych w budżecie 2,2 procent.