Największą nowością jest pojawienie  się na banknotach oblicza Europy, księżniczki z  greckiej mitologii rozkochanej i porwanej przez Zeusa zamienionego w  byka. Jej imię dało nazwę naszemu kontynentowi. Wybrany portret pochodzi  z wazy ceramicznej z IV wieku p.n.e, należącej do kolekcji muzeum Luwru w  Paryżu.

- Wybór Europy pojawił się szybko we wstępnych dyskusjach, bo jest to postać powszechnie aprobowana i ponadnarodowa - wyjaśnił Jean-Michel Grimal z działu pieniężnego EBC. Wybór osobistości europejskich mógłby natrafić na opory  w poszczególnych krajach - uważa.

- Seria Europa będzie bardziej inteligentna i pewniejsza od pierwszej - oświadczył prezes Mario Draghi podczas uroczystej inauguracji nowego banknotu w muzeum archeologii we Frankfurcie, które poświęca mu małą wystawę di 10 marca, wraz z amforą z Luwru.

Dodanie portretu pozwala włączyć nowe elementy zabezpieczające, które utrudnią podrabianie: hologram portretu widoczny po nachyleniu banknotu i maleńki portret, kiedy patrzy się na banknot pod światło. Liczba  w barwie szmaragdowej, połyskliwa i zmieniająca odcień   zawiera  dwa nowe zabezpieczenia,

- Z upływem lat euro stało się najbardziej widocznym symbolem integracji europejskiej, a zatem banknoty powinny nadal odzwierciedlać jedność i różnorodność naszego kontynentu - mówili Draghi.

Na nowych banknotach pojawiły się więc napisy w  cyrylicy, trzecim oficjalnym alfabecie Unii, obok łacińskiego i greckiego, po wejściu do Unii Bułgarii w 2007 r., a  na mapie kontynentu - Cypru i Malty, członków UE od 2004 r. i strefy euro od 1 stycznia 2008.

Co do reszty, nowy nominał  bardzo przypomina poprzedni, zachowuje jego format, szary kolor i grafikę z epok i stylów architektonicznych pierwszej serii.

EBC przewiduje stopniowe wprowadzanie do obiegu w najbliższych latach inne nominały: 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro. Nowa dziesiątka jest przewidziana w 2014 r.

Nowe banknoty będą  współistniały w obiegu z obecnymi, emitowanymi od stycznia 2002. Stare będą stopniowo wycofywane aż do utraty ich ważności. Termin taki będzie zapowiadany mocno z góry. Nie stracą jednak nigdy swej wartości, banki centralne krajów strefy euro będą  wymieniać je na nowe w każdej chwili.

Autopromocja
#NowaRp.pl

Znacznie więcej niż wiedza

ZAPRENUMERUJ

Monety nie ulegną zmianie.

Mniej podróbek

Odrębnie EBC podał,  że liczba skonfiskowanych w 2012 r. podrobionych pieniędzy euro zmalała o 12,4 proc. do 531 tys  (280 tys. w I półroczu, 251 tys. w  drugim) wobec  606 tys. w 2011 r., 751 tys. w 2010 i 860 tys. w 2009 r. Większość  stanowiły nominały 20 i 50 euro.

W II półroczu niemal wszystkie (97,5 proc.) wykryto w  krajach strefy euro, 2 proc. w  krajach Unii i 0,5 proc. poza nią.

W porównaniu z liczbą banknotów będących w obiegu - ok.14,9 mld w drugiej połowie 2012 r. -   proporcja podróbek jest bardzo mała i zmniejsza się z każdym rokiem.