Na dodatek banknot jest wyjątkowo trudny do podrobienia.

Jane Austen zastąpiła na banknocie Charles Darwin - autor teorii ewolucji. Tradycyjnie na odwrocie jest wizerunek królowej Elżbiety II.

Austen to jedna z najwybitniejszych pisarek w historii literatury. Zasłynęła z powieści opisujących życie angielskiej klasy wyższej z początku XIX wieku. To dopiero druga kobieta po Elżbiecie II, która pojawiła się na brytyjskim środku płatniczym.

- W ten sposób chcemy uczcić dzieło Jane Austen. Powieści tej autorki niosą ze sobą uniwersalny przekaz i przemawiają dziś z taką samą siłą, jak w chwili pierwszej publikacji - podkreślił gubernator Banku Anglii Mark Carney.

Na banknocie znajduje się cytat zaczerpnięty z powieści "Duma i uprzedzenie": "Oświadczam, że nie ma przyjemności większej nad czytanie".

Bank of England poinformował, ze wydrukował już miliard nowych banknotów. Stare banknoty pozostaną w obiegu do początku 2018 roku.

Szef BoE Mark Carney podczas prezentacji banknotu powiedział, że jest to pierwszy brytyjski banknot z pismem braille'a. Banknot jest zrobiony z polimerów i dlatego też jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne niż tradycyjne banknoty, a także trudniejszy do podrobienia. Już w październiku 2016 roku BoE wypuścił pierwszy banknot polimerowy.

Na 2020 rok planowana jest wymiana banknotu 20-funtowego. Będzie on hołdem dla romantycznego malarza pejzaży malarza Williama Turnera, uważanego za prekursora impresjonizmu.