W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy najmniejszą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono w listopadzie (upadło 49 firm), natomiast największą w październiku (81 firm). W sumie w całym roku 2014 upadło 608 podmiotów prawa handlowego ( spadek o 11,1 proc. w skali roku) oraz 210 podmiotów prowadzonych w postaci indywidualnej działalności gospodarczej (wzrost w skali roku o 4 proc.).

W grudniu najwyższe natężenie upadłości wystąpiło w województwie dolnośląskim (2,07 proc.), natomiast najniższe w województwie pomorskim (0,58 proc.).

Lepsza jest kondycja budownictwa. W ostatnim miesiącu natężenie upadłości wynosiło 2,71 proc., podczas gdy rok wcześniej wskaźnik sięgał 3,62 proc. Sytuację będzie poprawiać rozpoczęcie inwestycji infrastrukturalnych realizowanych w ramach funduszy unijnych perspektywy 2014-2020. Korzystny wpływ powinno mieć także ożywienie na rynku mieszkań wskutek potanienia kredytów. Poprawia się także sytuacja producentów materiałów budowlanych. W tym sektorze natężenie upadłości od maja bieżącego roku spadło z poziomu 1,51 proc. do poziomu 0,65 proc.. Według analityków KUKE, ta poprawa jest ściśle powiązana z kondycją polskiego budownictwa, które choć wciąż charakteryzuje się wysokim poziomem bankructw, to najgorsze ma już za sobą.

Niepokojąca jest natomiast sytuacja branży transportowej. Tu natężenie upadłości rośnie nieprzerwanie od połowy roku: jeśli w lipcu wynosiło 0,5 proc., to w grudniu podskoczyło do 0,86 proc. Jednym z powodów jest ograniczenie transportu do Rosji i na Ukrainę: te dwa kierunki należą do najważniejszych dla polskich firm transportowych. Z drugiej strony, na obniżenie kosztów działalności branży powinny wpływać obniżki cen paliw.

Jak informuje KUKE, do branż o niskim poziomie natężenia upadłości należy branża produkcji wyroby z papieru. Z kolei branżą o podwyższonym natężeniu upadłości okazała się branża związana z działalnością finansową i ubezpieczeniową. W ciągu roku największy wzrost natężenia upadłości wystąpił w branży farmacji i leków oraz wytwarzaniu i magazynowaniu koksu i rafinacji ropy naftowej.