Kluczowe informacje jasno przedstawione

Osoby, które zdecydują się na zakup polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, będą lepiej poinformowane o ponoszonych kosztach oraz o możliwości utraty zainwestowanych pieniędzy.

Publikacja: 13.09.2013 10:46

Kluczowe informacje jasno przedstawione

Foto: Bloomberg

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) przyjęła rekomendację dobrych praktyk informacyjnych, odnoszącą się do polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK). Dzięki niej klienci uzyskają więcej jasnych informacji o produktach, za pomocą których mają zamiar lokować oszczędności.

Do każdej polisy z funduszem kapitałowym dołączana będzie karta produktu. Ma ona w sposób przejrzysty, jaśniejszy, niż przewidują to ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), przedstawiać szczegóły inwestycji, w tym koszty ponoszone przez inwestora.

Pierwszą wersję dokumentu PIU zaprezentowała w kwietniu tego roku. Po konsultacjach z towarzystwami ubezpieczeniowymi, Komisją Nadzoru Finansowego oraz Rzecznikiem Ubezpieczonych rekomendację oraz kartę produktu (stanowiącą jej część) rozszerzono.

Najważniejsze z punktu widzenia klienta zmiany wobec pierwotnej wersji dokumentu to: wyeksponowanie ryzyka utraty całości środków oraz określanie wysokości opłat w symulacjach przebiegu ubezpieczenia w formie kwot (zamiast w ujęciu procentowym). Dzięki temu osoby decydujące się na zakup polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym będą lepiej zaznajomione z ryzykiem i kosztami związanymi z tego typu produktami.

Bez języka marketingowego

Rekomendacja obliguje do przekazywania karty każdemu klientowi, który rozważa zakup ubezpieczenia z funduszem kapitałowym. Karta produktu musi zawierać informację o wszystkich opłatach związanych z tym produktem (nazewnictwo opłat będzie takie samo w każdym towarzystwie stosującym rekomendację). Poza tym powinna się w niej znaleźć informacja o ryzyku związanym z inwestycją.

Bardzo ważna dla klienta będzie symulacja trzech wariantów przebiegu ubezpieczenia (wariant bazowy, o obniżonej rentowności i o podwyższonej rentowności).

– Zgodnie z rekomendacją niedopuszczalne jest używanie w karcie produktu języka marketingowego lub terminologii ubezpieczeniowej – przypomina Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU.

Decyzja towarzystwa o podpisaniu rekomendacji i prezentowaniu klientom karty produktu jest dobrowolna. Ubezpieczyciele mają określić swoje zamiary do końca września tego roku.

– Spodziewam się, że zgodnie z deklaracjami kartę produktu dołączy większość rynkowych graczy – mówi Marcin Łuczyński, członek zarządu PIU.

Towarzystwa deklarują, że są „za"

Już teraz słychać popierające inicjatywę opinie firm.

– Uczestniczyliśmy w pracach nad kartą. Będziemy ją stosować, bo bardzo ułatwi informowanie klientów, i to w sposób niebudzący wątpliwości, o głównych cechach ubezpieczenia z UFK. W karcie jest mowa o opłatach, ryzyku związanym z umową i inwestowaniem,  o rekomendowanej długości inwestycji. Ponieważ karta będzie pokazywała indywidualną symulację, jak wartość ubezpieczenia będzie zmieniać się w czasie, klient będzie umiał też ocenić, czy taka polisa jest dobrze dopasowana do jego potrzeb i możliwości finansowych – zauważa Jarosław Bartkiewicz, prezes AXA Życie.

Towarzystwa będą mogły przystąpić do programu także w późniejszym terminie. W maju przyszłego roku na stronach nadzoru ma się pojawić informacja o tych firmach ubezpieczeniowych, które stosują rekomendację. Będzie to wyraźna sugestia, które towarzystwa dbają o zasady transparentności i łatwość dotarcia do informacji przez klientów.

– Samoregulacja powinna zakończyć dyskusję o nieetycznym zachowaniu ubezpieczycieli. Wierzę, że zmieni się jakoś sprzedaży produktów z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi – mówi Marcin Łuczyński.

Nie wszyscy wiedzieli, co podpisują

Do tej pory klienci niejednokrotnie skarżyli się, że byli wprowadzani w błąd przez sprzedawców podczas podpisywania umów. Zdarzało się na przykład, że dana osoba kupowała, jak jej się wydawało, produkt inwestycyjny ze składką jednorazową, a faktycznie było to wieloletnie zobowiązanie w wysokości na przykład kilkuset złotych miesięcznie (co zresztą było podane w umowie). Niektórzy rozczarowani klienci zrywali od razu umowę. Niestety, jeśli robili to w pierwszych latach trwania programu inwestycyjnego, tracili nawet całość dotychczas wpłaconych pieniędzy.

W ciągu kilku najbliższych tygodni przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego ma wystosować do ubezpieczycieli pismo wyrażające poparcie dla rekomendacji Polskiej Izby Ubezpieczeń. Pismo ma też zawierać informację, że przestrzeganie rekomendacji pozytywnie wpłynie na ocenę firm ze strony nadzoru.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

z.reda@rp.pl

Mariusz Zagajewski, dyrektor Departamentu Indywidualnych Ubezpieczeń na Życie i Emerytalnych w Generali

Rynek, od dawna czekał na takie rozwiązanie. Dzięki karcie produktu klienci będą mogli uzyskać rzetelną informację na temat produktu, wszystkich jego cech oraz związanych z nim opłat. Informację pozbawioną zawiłej terminologii ubezpieczeniowej i zwrotów marketingowych. Wprowadzone rozwiązanie wpisuje się w tendencje obserwowane w ustawodawstwie europejskim. Inicjatywa towarzystw ubezpieczeniowych pokazuje ich dbałość o wysoką jakość przekazu informacji kierowanej do klienta. To bardzo dobra inicjatywa. Pozwoli klientom na bardziej świadome korzystanie z propozycji ubezpieczycieli, zwłaszcza dzięki możliwości porównywania ofert. To także krok we właściwym kierunku w kontekście zmniejszenia zjawiska niedopasowania produktu do potrzeb klienta. Kluczowe elementy oferty zostaną przedstawione klientowi w zwięzły i czytelny sposób.

Ekonomia
Podcast „Twój Biznes”: Nowe restrykcje USA na chipy: Polska w gronie krajów drugiej kategorii
Ekonomia
Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy
Ekonomia
Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań
Ekonomia
Pogrom byków na GPW. Gdzie jesteś św. Mikołaju?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego