Kim Dzong Un nakazał przyspieszenie przygotowań do wojny

Kim Dzong Un, w czasie spotkania kierownictwa rządzącej Koreą Północną Partii Pracujących Korei, przedstawiał kierunki polityki Pjongjangu w 2024 roku.

Publikacja: 28.12.2023 05:04

Kim Dzong Un

Kim Dzong Un

Foto: AFP

Kim Dzong Un od wtorku uczestniczy w 9. posiedzeniu plenarnym 8. Komitetu Centralnego Partii Pracujących Korei.

Kim Dzong Un zapowiada „poszerzenie współpracy strategicznej” z „antyimperialistycznymi państwami”

Północnokoreańskie media państwowe informują, że przywódca Korei Północnej nakazał armii, przemysłowi zbrojeniowemu i sektorowi odpowiedzialnemu za broń atomową, przyspieszenie przygotowań do wojny, tak aby kraj był w stanie przeciwstawić się „bezprecedensowym, konfrontacyjnym posunięciom podejmowanym przez USA”.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un każe kobietom rodzić dzieci

Korea Północna regularnie protestuje przeciwko organizowaniu przez USA wspólnych ćwiczeń wojskowych z armią Korei Południowej. W ostatnim czasie USA zdecydowały się również na skierowanie w rejon Półwyspu Koreańskiego swoich aktywów strategicznych (m.in. bombowców strategicznych i okrętów podwodnych o napędzie atomowym), by odstraszyć Pjongjang przed ewentualną agresją.

Kim zapowiedział też, że Pjongjang rozszerzy „współpracę strategiczną” z „antyimperialistycznymi i niezależnymi” państwami — informuje agencja KCNA. Ta zapowiedź może oznaczać m.in. pogłębienie współpracy z Rosją, której Korea Północna ma dostarczać amunicję i inny sprzęt wojskowy, wspierający rosyjską agresję przeciw Ukrainie. W zamian za to Rosja ma dostarczać Korei Północnej technologię pozwalającą Pjongjangowi zwiększać potencjał militarny — m.in. umieszczać na orbicie satelity szpiegowskie.

W 2023 roku zbiory w Korei Północnej, dzięki korzystnym warunkom pogodowym, miały wzrosnąć rok do roku

Kim Dzong Un nakazał, by produkcja żywności była wysoka

„On ustanowił cele wojskowe dla Armii Ludowej i przemysłu zbrojeniowego, sektorów odpowiedzialnych za broń atomową i obroną cywilną, by jeszcze bardziej przyspieszyły przygotowania do wojny” - czytamy w depeszy KCNA.

Kim wskazał także na cele gospodarcze jakie Korea Północna ma zrealizować w 2024 roku, który ma być - według jego słów - „kluczowy” dla osiągnięcia celów pięcioletniego planu gospodarczego.

Przywódca Korei Północnej miał nakazać m.in. „stabilizację produkcji rolnej na wysokim poziomie”. Eksperci uważają, że bezpieczeństwo żywnościowe Korei Północnej ucierpiało na niemal całkowitej izolacji tego kraju w czasie pandemii COVID-19, gdy granice Korei Północnej zostały, decyzją władz w Pjongjangu, niemal całkowicie zamknięte. Jednak w 2023 roku zbiory w Korei Północnej, dzięki korzystnym warunkom pogodowym, miały wzrosnąć rok do roku. Zdaniem szacunków Seulu nadal jednak Korea Północna produkuje zbyt mało żywności, by uporać się z jej poważnym deficytem.

Dyplomacja
Iran poinformował USA o swoich planach dotyczących ataku na Izrael
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dyplomacja
Unijny pakt migracyjny: Co dla Polski chce wywalczyć Donald Tusk?
Dyplomacja
USA: Donald Trump blokuje pomoc dla Ukrainy. Demokraci będą przed nim bronić spikera?
Dyplomacja
Były sekretarz stanu w administracji Trumpa zabrał głos ws. pomocy dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Dyplomacja
Ambasador Izraela w Polsce zabrał głos po wizycie w MSZ. "Szczere przeprosiny"