Afganistan mierzy się z poważnym kryzysem gospodarczym i humanitarnym. Kraj korzysta z programów pomocy humanitarnej Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Talibowie przejęli władzę w 2021 roku po wycofaniu się sił zagranicznych, co spowodowało wprowadzenie sankcji na sektor bankowy, a żadna stolica nie uznała formalnie ich rządu.

"Islamski Emirat Afganistanu ogłasza pakiet pomocy w wysokości 10 milionów Afgani (111 024 dolarów) i 5 milionów Afgani (55 512 dolarów) odpowiednio dla Turcji i Syrii na fundamencie humanitarności i islamskiego braterstwa" - oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Czytaj więcej

Bezsilni wobec tragedii. Czy Turcy mogli lepiej się przygotować na trzęsienie ziemi?

Liczba ofiar śmiertelnych potężnych wstrząsów w południowej Turcji i Syrii wzrósł do ponad 7800 osób. Ratownicy pracowali w trudnych zimowych warunkach, aby wydobyć ocalałych spod gruzów zawalonych budynków. Dziesiątki tysięcy osób zostało rannych, a wiele osób zostało bez dachu nad głową.

W Afganistanie setki osób zginęły w ostatnich tygodniach z powodu silnego mrozu i kryzysu gospodarczego.

Wiele grup humanitarnych częściowo zawiesiło działalność z powodu decyzji administracji, zgodnie z którą większość kobiet zatrudnionych w organizacjach pozarządowych nie może pracować, przez co agencje nie mogą prowadzić wielu programów. Zachodni dyplomaci powiedzieli, że nie będą rozważać formalnego uznania administracji, jeśli nie zmieni ona kursu w kwestii praw kobiet.

Pomimo obcięcia funduszy na rozwój, które niegdyś stanowiły podstawę budżetu Afganistanu, Bank Światowy stwierdził w raporcie, że administracja talibów zwiększyła eksport - w tym część węgla do sąsiedniego Pakistanu - a pobór dochodów pozostał na wysokim poziomie, w tym z ceł i opłat górniczych.