"XX Zjazd Komunistycznej Partii Chin był znaczącym punktem zwrotnym dla chińskiej partii i chińskiego narodu w napędzaniu historycznego procesu wielkiego dobrobytu narodu chińskiego pod sztandarem idei socjalistycznej z chińskimi cechami w nową erę" - napisał w przytaczanym przez KCNA liście gratulacyjnym do Xi Jinpinga Kim Dzong Un.

Kim zadeklarował, że "wychodząc naprzeciw wymogom czasu" razem z Xi będzie kształtował "piękniejszą przyszłość stosunków KRLD-Chiny" oraz będzie przewodził wysiłkom na rzecz urzeczywistnienia tego procesu, "aby nadal silnie napędzać sprawę socjalistyczną w obu krajach".

Czytaj więcej

Xi Jinping oficjalnie po raz trzeci na czele Komunistycznej Partii Chin. Zerwał z tradycją

W niedzielę na zakończonym w Pekinie XX krajowym zjeździe Komunistycznej Partii Chin Xi Jinping został oficjalnie wybrany na trzecią kadencję na stanowisku sekretarza generalnego partii. Xi zerwał z tradycją i pozostał na stanowisku sekretarza po zakończeniu drugiej kadencji, umacniając tym samym swą pozycję najpotężniejszego przywódcy Chin od czasów Mao Zedonga.

Xi Jinping opiera swą władzę w Chinach na trzech funkcjach: pierwszego sekretarza partii, zwierzchnika sił zbrojnych oraz prezydenta. Na XX zjeździe KPCh otrzymał zgodę na pełnienie przez kolejną kadencję dwóch pierwszych, w przypadku trzeciej nastąpi to w marcu