Von der Leyen podkreśliła, że jako Niemka wie jakim wyzwaniem jest pojednanie między walczącymi w przeszłości stronami, po zakończeniu konfliktu.

Mieszkający w Kosowie Serbowie blokują przejścia graniczne między Serbią a Kosowem, protestując przeciwko zakazowi poruszania się po drogach w Kosowie samochodów z serbskimi tablicami rejestracyjnymi Samochody takie miałyby - na czas poruszania się po Kosowie - otrzymywać tymczasowe tablice rejestracyjne.

Chcemy przyszłości, w której Kosowo i całe Bałkany Zachodnie są częścią UE

Ursula von der Leyen, szefowa KE

- Wiem, co to znaczy przezwyciężać spory. Przyjechałam z kraju, który przyniósł światu II wojnę światową i jest odpowiedzialny za Holokaust - mówiła von der Leyen przebywająca z wizytą w Kosowie w czasie podróży na Bałkany przed szczytem UE-Bałkany, który ma odbyć się 6 października.

Czytaj więcej

Protest na granicy Kosowa z Serbią
Granica Serbii z Kosowem zablokowana. Spór o tablice rejestracyjne

Serbia, Kosowo, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia Północna aspirują do miejsca w UE, ale rozmowy w tej sprawie znajdują się w impasie od 2003 roku.

Kosowo jest niepodległe od 2008 roku, gdy ta dawna serbska prowincja oderwała się od Serbii. Serbia nigdy nie uznała niepodległości Kosowa.

Kosowo i Serbia muszą doprowadzić do znormalizowania relacji między sobą, jeśli chcą dołączyć do UE. Mediatorem w rozmowach Belgradu z Prisztiną jest Bruksela.

- Chcemy przyszłości, w której Kosowo i całe Bałkany Zachodnie są częścią UE - oświadczyła von der Leyen.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Reuters przypomina jednak, że państwa członkowskie Unii Europejskiej są podzielone co do tego jak szybkie powinno być tempo rozszerzania się Unii oraz tego, czy należy zaczynać rozmowy akcesyjne z Albanią i Macedonią Północną.