- Dalsze poluzowywanie polityki pieniężnej byłoby bardzo wskazane, jeśli chcemy w średnim okresie powrócić do celu inflacyjnego na poziomie 2 proc. – powiedział King, po prezentacji zrewidowanych prognoz inflacyjnych na obecny kwartał. – Musimy pobudzić indywidualną konsumpcję - mówił.

Prognozy banku centralnego zakładają, że brytyjski PKB zmniejszy się w I kwartale o 4 proc. rocznie, a inflacja zwolni do końca roku do 0,5 proc. Rentowność dwulatek spadła w reakcji na te informacje o 23 punkty bazowe.

Sytuacja brytyjskiej gospodarki, rozwijającej się do niedawna w najszybszym tempie spośród krajów G7, jest dramatyczniejsza niż na kontynencie.

Zaskakująca jest dynamika zmian na brytyjskim rynku pracy. W ujęciu kwartalnym ostatnie trzy miesiące 2008 r. przyniosły wzrost bezrobocia aż o 0,4 proc. Bezrobocie w IV kwartale było już o 1,1 proc. wyższe niż przed rokiem.

Liczba nowych bezrobotnych w Wielkiej Brytanii spadła wprawdzie w styczniu o 4100 osób, ale stopa bezrobocia wzrosła z 6,1 do 6,3 proc. Rynek od kilku miesięcy czeka na to, że liczba bezrobotnych przekroczy 2 miliony.

Wskaźnik bezrobocia w Wielkiej Brytanii pozostaje jednym z niższych w Europie (6,3 proc. wobec średniej europejskiej 7,7 proc.), ale jednocześnie liczba bezrobotnych wzrasta tam dwukrotnie szybciej niż w krajach europejskich - wynika z danych TUC, głównej brytyjskiej centrali związków zawodowych.

Według BBC od września do listopada 2008 r. liczba osób pozostających bez pracy wzrosła w Wielkiej Brytanii do 1,92 mln. Przybyło 131 tysięcy bezrobotnych.

Po fali masowych zwolnień, która objęła m.in. 27 tysięcy pracowników sieci handlowej Woolworths, można spodziewać się gwałtownego wzrostu wskaźnika bezrobocia.

Premier Gordon Brown, w ramach tzw. Narodowego Partnerstwa Pracy rozmawia z głównymi brytyjskimi firmami. Miałyby one zobowiązać się do współpracy z władzami na szczeblu lokalnym, oferując pomoc tysiącom ludzi poprzez biura pośrednictwa pracy.

Autopromocja
Podwajamy subskrypcje

Kup kwartalną e‑prenumeratę, a my przedłużymy okres Twojej subskrypcji

KUP TERAZ

[i]bloomberg, BBC[/i]