Zapytany, dlaczego nową daninę proponuje resort Jacka Sasina, a nie resort finansów, Soboń wyjaśnił, że "wszystkie projekty, które oznaczają różnego rodzaju daniny, poza tymi wprost wynikającymi z systemu podatkowego, tak czy inaczej trafią do nas i będziemy się im przyglądać". Nowa danina miałaby objąć nie tylko spółki Skarbu Państwa.

Czytaj więcej

Danina Sasina dobija zaufanie do rynku kapitałowego. Tracą PPK i OFE

- Podatki są całkowicie niezależne od formy kapitałowej poszczególnych podmiotów, krótko mówiąc: jest pytanie, gdzie on powinien być skierowany, gdzie są nadmiarowe zyski i w jaki sposób powinien być skonstruowany - powiedział wiceminister Artur Soboń, który był gościem "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24.

- Z tego co mi wiadomo, Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowuje przepisy w tym zakresie, natomiast równocześnie Ministerstwo Klimatu (i Środowiska), we współpracy z Ministerstwem Rozwoju (i Technologii), przygotowuje projekt, który dotyczy rynku energii – powiedział Soboń.

Zapytany o wysokie rachunki za energię dla samorządów i przedsiębiorców, którzy z tego powodu są zmuszeni zamykać swoje biznesy, wiceminister finansów zapewnił, że w przyszłym tygodniu rząd przedstawi plan ratowania najbardziej zagrożonych jednostek i firm.

- Pracowaliśmy i pracujemy, jako ministrowie do spraw energii, nad rozwiązaniem na poziomie wspólnoty europejskiej, ale nie czekając na wdrożenie tego rozwiązania przygotowujemy własną ustawę - zapewnił Artur Soboń.

Czytaj więcej

Ogromna fala krytyki wobec „podatku Sasina”. "To szkodliwy projekt"