Trzynaście europejskich tytułów prasowych należących do sieci European Investigative Collaborations (EIC) rozpoczęło w piątek publikację tzw. "Malta files" - ponad 150 tys. poufnych dokumentów, które mają pokazać, że Malta - najmniejszy kraj UE - jest rajem podatkowym. To wynik trwającej od czterech miesięcy pracy 49 dziennikarzy z 16 krajów.

Zdaniem francuskiego portalu informacyjnego Mediapart, wyspa licząca 430 tys. mieszkańców pozbawia inne kraje członkowskie dwóch miliardów przychodów podatkowych rocznie.

Publikacja materiałów ma trwać dwa tygodnie i ma wykazać stosowaną dzięki łagodnym przepisom Malty optymalizację podatkową, unikanie płacenia podatków, pranie pieniędzy i przypadki korupcji. Podstawą jest "kompletna lista osób i podmiotów powiązanych z 53 247 firmami zarejestrowanymi na Malcie".

Europejska prasa wskazuje spółki w raju

Tygodnik "Der Spiegel" napisał, że wiele niemieckich przedsiębiorstw utrzymuje na Malcie różne firmy: BMW, BASF, Deutsche Bank, Puma czy Bosch. Aż 18 spółek zależnych - w tym swą kasę emerytalną - ma mieć na wyspie Lufthansa. Na Malcie są także spółki zależne Merck, K+S i Rheinmetall.

Przedstawiciele wszystkich tych firm poinformowali, że ich obecność na Malcie jest całkowicie legalna i podlega opodatkowaniu zgodnie z maltańskich prawem.

Według włoskiego dziennika "L'Espresso" Włochy są pierwszym krajem pod względem powiązań z "Malta files": istnieje blisko 8 tys. maltańskich firm kontrolowanych przez włoskich akcjonariuszy.

Na Malcie spółkę ma też zięć prezydenta Turcji, Berat Albayrak. Koncern Calik Holding, którego jest prezesem unika na wyspie płacenia milionów dolarów podatków.

Na Malcie zarejestrowane są też spółki rosyjskich biznesmenów. Według mediów majątek trzyma tam m.in. Oleg Boyko - współzałożyciel telewizji Fashion TV, który dorobił się majątku na prywatyzacji przeprowadzanej w Rosji w latach 90. i zarabiał w ostatnim czasie na udzielaniu szybkich pożyczek. Miliony dolarów płynące do jego firmy z pożyczek oprocentowanych nawet na 700 proc. trafiały na Maltę.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

W upublicznionych do tej pory materiałach znajdziemy m.in. informacje o zięciu prezydenta Turcji, który stworzył na Malcie i w Szwecji takie struktury, które pozwoliły jego holdingowi (Calik Holding) zaangażowanemu m.in. w energetyce i budownictwie uniknąć płacenia milionów dolarów.

Dlaczego na Macie jest lepiej?

Oficjalnie stawka opodatkowania przedsiębiorstw na Malcie wynosi 35 proc., jednak w przypadku firm zagranicznych naliczany jest zwrot w wysokości sześciu siódmych, co oznacza, że realny poziom opodatkowania wynosi zaledwie 5 proc. Unijna średnia to 22 proc.

Belgijski dziennik "Le Soir" policzył, że koszt założenia spółki zależnej na Malcie to 1200 euro. Gazeta pisze też, że na wyspie jest też niezwykle korzystny podatek VAT na m.in. luksusowe jachty: stawka jest tym mniejsza, im jacht ma więcej długości.