Ofensywa uśmiechów Elona Muska. Gdzie postawi nową fabrykę?

Od kilku dni jeden z najbogatszych ludzi świata, Elon Musk podróżuje po Europie. Fotografuje się z politykami, spotyka się z kolegami- miliarderami. Chce postawić nową fabrykę aut w Europie.

Publikacja: 18.06.2023 11:15

Elon Musk podróżuje po Europie

Elon Musk podróżuje po Europie

Foto: AFP

W rzymskim Palazzo Chigi Elon Musk uśmiechał się do premier Włoch, Giorgi Meloni. Przytulili się, wypili wino, ale nie padła żadna wiążąca deklaracja. Potem kontrowersyjny miliarder poleciał do Paryża na spotkanie z prezydentem Emmanuelem Macronem. - Pracujmy razem – zachęcał Muska gospodarz Pałacu Elizejskiego. Jak na razie bezskutecznie, a Musk lider listy „Forbesa” najbogatszych ludzi na świecie pospieszył na lunch z 2. w tym samym rankingu, właścicielem holdingu LVMH Bernardem Arnaultem.

Czytaj więcej

Elon Musk poleciał do Pekinu. „USA i Chiny to bliźniaki syjamskie”

Posiłek był w gronie rodzinnym. Arnaultowi towarzyszyło dwóch synów, a Muskowi matka - Maya, która przyjechała prosto z pokazów mody w Mediolanie. Nie siedziała tam na widowni, tylko wystąpiła jako modelka na wybiegu. Media usiłowały dowiedzieć się, co rodziny Musków i Arnaultów jadły podczas lunchu w restauracji Le Tout Paris w należącym do LVMH hotelu Le Cheval Blanc. Informacja nie wyciekła. Wiadomo jedynie, że jeśli zdecydowali się zacząć od kawioru z bieługi, to zapłacili 820 euro za porcję 50-gramową.

Potrzebne tańsze modele

Musk jest dzisiaj w Europie pod wielką presją. Popyt na auta elektryczne rośnie, zwiększa się produkcja, a on wprawdzie ma jedną fabrykę pod Berlinem, tyle że Niemcy są tam wyjątkowo restrykcyjni jeśli chodzi o ochronę środowiska. To dlatego właśnie Tesla szuka nowego miejsca, gdzie ograniczenia będą mniejsze. W planach ma produkcję tańszych modeli elektryków.

Czytaj więcej

Elon Musk znowu liderem rankingu miliarderów

Europejskie rozmowy Muska nie zawsze były sympatyczne. Giorgia Meloni oprócz informacji o sztucznej inteligencji i branży moto usłyszała również, że miliarder jest zaniepokojony niską dzietnością Włochów. Musk ma dziesięcioro dzieci. We Francji, oprócz zachęt, aby zainwestował w tym kraju dowiedział się o decyzji dotyczącej budowy wielkiej fabryki baterii do elektryków usłyszał także ostrzeżenia dotyczące Twittera. Konkretnie ma czas do sierpnia, aby Twitter dostosował się do przepisów europejskich. Jeśli tego nie zrobi, to zostanie ukarany a nawet grozi mu blokada.

Ale rządy w zachodniej Europie desperacko potrzebują inwestycji technologicznych. Włosi od miesięcy negocjują z Intelem, który na razie zdecydował się postawić zakład w Polsce i z firmami tajwańskimi. Emmanuel Macron przekonuje, kogo tylko może, że innowacyjnym centrum Europy jest Paryż. Na razie Musk uległ Francuzom jedynie w kwestii zakupów niklu w Nowej Kaledonii, która jest francuskim terytorium zamorskim, a SpaceX podpisał umowę o współpracy z francuskim Eutelsatem. Tyle, że Macronowi tak naprawdę zależy, żeby Musk wybudował fabrykę aut elektrycznych w północnej Francji.

Czytaj więcej

Bill Gates w Chinach. Założyciel Microsoft spotka się z Xi Jinpingiem

Pogoń za Volkswagenem

Do Hiszpanii właściciel Tesli się na razie nie wybrał. Z premierem Pedro Sanchezem tweetują, a Musk namawia go, aby Hiszpania zainwestowała więcej w produkcję energii ze słońca. Lokalne media informowały nawet, że Tesla planuje zbudowanie farmy fotowoltaicznej w pobliżu Walencji. Ani rząd, ani Tesla nie zaprzeczyły, że takie plany rzeczywiście są. Wpisywałyby się one w hiszpańską strategię rozwoju e-motoryzacji. To z kolei pozwoliłoby zrównoważyć spadek popytu na auta z silnikami spalinowymi. Volkswagen już poinformował, że kosztem 7,7 mld dol. właśnie pod Walencją zbuduje własne centrum elektryków.

Obecna seria spotkań z politykami jest kolejną w ofensywie Muska. W ciągu ostatnich 6 miesięcy spotkał się z premierem Mongolii, kilkoma członkami rządu chińskiego, prezydentami Korei Południowej, Meksyku i Turcji. Prezydent Indonezji Joko Widodo otwarcie zachęcał Muska do zainwestowania w tym kraju.

Czytaj więcej

Tesla z rekordowym przychodem

Cięcia pod Berlinem

Tesla stara się jednocześnie zwiększyć sprzedaż aut na całym świecie , bo produkcja przewyższa dostawy w każdym z ostatnich czterech kwartałów. Model Y cieszy się powodzeniem, ale już pozostałe niekoniecznie. Według firmy analitycznej Jato Dynamics sprzedaż Modelu 3 w Europie w pierwszym kwartale spadła o 40 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dlatego firma zareagowała i Musk masowo obniżył ceny pojazdów elektrycznych w USA, Chinach i Europie już na początku tego roku. Firma planuje również skrócić zmiany i zwolnić pracowników tymczasowych w fabryce pod Berlinem. W USA, aby pozbyć się zapasów Modelu 3, Tesla oferuje w pakiecie trzymiesięczne bezpłatne ładowanie baterii w tych autach. Plany z 2020 roku budowy fabryki akumulatorów też się rozmyły, po tym, jak Tesla napotkała problemy przy produkcji własnych ogniw i ostatecznie odłożyła je na czas nieokreślony. - Okazało się, że to bardzo trudna droga - mówił Elon Musk podczas dorocznego spotkania Tesli w zeszłym miesiącu. I nie odpowiedział na pytanie, kiedy firma będzie w stanie zrealizować to, co obiecał prawie trzy lata temu.

W rzymskim Palazzo Chigi Elon Musk uśmiechał się do premier Włoch, Giorgi Meloni. Przytulili się, wypili wino, ale nie padła żadna wiążąca deklaracja. Potem kontrowersyjny miliarder poleciał do Paryża na spotkanie z prezydentem Emmanuelem Macronem. - Pracujmy razem – zachęcał Muska gospodarz Pałacu Elizejskiego. Jak na razie bezskutecznie, a Musk lider listy „Forbesa” najbogatszych ludzi na świecie pospieszył na lunch z 2. w tym samym rankingu, właścicielem holdingu LVMH Bernardem Arnaultem.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
To będzie pierwszy taki strajk od 40 lat. Pracownicy Disneylandu mają dość
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Biznes
Rekord na aukcji w Nowym Jorku. Dinozaur Apex wart dziesiątki milionów dolarów
Biznes
Operator Lidla i Kauflandu dostał zezwolenie. Polską kaucję utworzy sześć spółek
Biznes
CrowdStrike przeprasza za awarię, która uszkodziła systemy Windows. „Współpracujemy z klientami”
Biznes
Awaria Microsoftu utrudnia funkcjonowanie firmom w Polsce