„Larry Page złożył wniosek o pobyt w kategorii Investor Plus w dniu 3 listopada 2020 r.", poinformował urząd Immigration New Zealand w oświadczeniu. „Ponieważ w tym czasie przebywał na morzu, jego wniosek nie mógł zostać rozpatrzony z powodu ograniczeń COVID-19. Po przyjeździe pana Page do Nowej Zelandii jego wniosek mógł zostać rozpatrzony i został zatwierdzony w dniu 4 lutego 2021 r." - napisano w oświadczeniu.

Tego typu wiza wymaga od wnioskodawców posiadania 10 milionów nowozelandzkich dolarów (7 milionów USD) na inwestycje w Nowej Zelandii w okresie trzech lat. Nowa Zelandia zamknęła swoje granice dla turystów na początku pandemii, z wyjątkiem podróży z Australi. Kraj dopuszcza tylko ograniczoną liczbę osób powracających, co wymaga od nich spędzenia dwóch tygodni w rządowym zakładzie kwarantanny.

Pojawienie się Larryego Page w Nowej Zelandii wywołało spore kontrowersje w związku z zamknięciem granic. Zapytany w parlamencie na początku tego tygodnia, na jakich podstawach Page może wjechać do kraju, gdy granice są zamknięte, minister zdrowia Andrew Little powiedział, że nastąpiło po złożeniu wniosku medycznego o ewakuację syna Page'a z Fidżi na początku stycznia.

Wtedy też okazało się, że współtwórca Google jest rezydentem Nowej Zelandii. Urząd migracji poinformował, że chociaż został on rezydentem, to nie ma zgody na stałą rezydencję i podlega "pewnym" ograniczeniom.